Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“OHAL Kaldırılsın”

Çanakkale Eğitim Sen üyeleri,

Çanakkale Eğitim Sen üyeleri, dün PTT önünde bir araya geldi. “OHAL Kaldırılsın” diyerek kamu emekçilerinin hakkını ararken, basın açıklaması yapan Eğitim Sen Üyeleri, ardından Başbakanlık’a imzaladıkları faksları çekti.
Eğitim Sen Çanakkale Şubesi 14 Aralık’ta PTT önünde bir araya geldi. OHAL sürecine ve KHK’ya değinen bir basın açıklamasının ardından  Eğitim Sen üyeleri Başbakanlık’a faks çekmek için sıraya girdi. Gönderilecek  faks şu ifadeler ile sonlanıyor:
“Başta KESK üyeleri olmak üzere; haksız, hukuksuz, herhangi bir yargısal süreç işletilmeden ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu derhal bunun kararını alarak kamuoyuna iletmelidir.”
OHAL sürecinin sonlanması gerektiğine dikkat çeken Eğitim Sen’in yaptığı basın açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı: “Demokratik, sosyal bir hukuk devletinin asgari koşulları yasama, yürütme ve yargı erkinin birbirinden bağımsız olması iken, ülkemizde OHAL ve KHK’lar rejimiyle yasama, yürütme ve yargının tek elde toplanması süreci hızlandırılmıştır. Yaşadıklarımız devletin çökertildiğini, sadece ve sadece Saray fermanlarının geçerli olduğu yeni bir rejim inşa edilmek istendiğini göstermektedir. OHAL ile birlikte KHK’lar eliyle yasama işlevsizleştirilirken, yürütme tek adamda toplanmış ve yargı siyasi iktidarın önceliklerine ve gündemine uygun kararlar alarak varlık gerekçesini ortadan kaldırmıştır. Yargının bu hali bile AKP’ye yeteri kadar güven vermemiş olacak ki, OHAL ve KHK’lar eliyle birçok hukuksuz işlemini yargı denetiminden kaçırmaktadır. OHAL İşlemlerini inceleme Komisyonu bunun en somut örneğidir.”

“OHAL KALDIRILMALIDIR”
“OHAL kaldırılmalıdır” diyen Eğitim Sen açıklamasının sonunda ihraç edilen kamu emekçilerinden Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya da değinerek kritik bir noktada olduklarını belirtti. Açıklamanın devamı ise şöyle sürdü: “Hala bir başkanı olmayan 7 üyeli Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu bir yıldır ihraç edilen kamu emekçileri hakkında karar vermiş değildir. Komisyon bugün bazı kararlar alsa dahi tüm dosyaları sonuçlandırması yılları alacaktır. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası en az 140 bin kamu emekçisi hakkında işlem yapılmış, 113 binden fazlası ihraç edilmiş, yüzlerce dernek, vakıf üniversiteleri, gazeteler, TV’ler, radyolar, haber ajansları, yayınevleri, dağıtım kanalları, sendikalar, konfederasyonlar, özel sağlık kuruluşları, özel öğretim kurumları kapatılmış, mal varlıklarına el konulmuştur. Binlerce kişinin öğrencilikle ilişkisi sona erdirilmiştir. AKP’nin atadığı 7 kişilik komisyonun bu kararlara ilişkin on binlerce başvuruyu nasıl ve ne kadar süre içinde sonuçlandıracağı belirsizliğini koruyor. Siyasi iktidarın baskılarının zirve yaptığı bu dönemde Komisyonun açık oylama ve çoğunluk sayısına dayalı karar alması açık ki, emekçiler aleyhine kararların çıkmasına yol açacaktır. Öte yandan Komisyonun hala bir karar almamış olması ve mağduriyetlere ilişkin yapılan başvurular ortada iken siyasi iktidar, sonuçları beklemiyor. Hazine Müsteşarlığı eliyle kapatılan kurumların mal varlıklarına el koymaya devam ediyor. Yayınlanan yeni KHK’larla ihraçlara, dernek, kurum kapatmalara ve başka mağduriyetlere yenileri ekleniyor. Buradan bir kez daha sesleniyoruz; OHAL kaldırılmalıdır.”
Açıklamanın ardından sloganlarla devam eden eylem, PTT’ye girilip faksların imzalanıp gönderilmesiyle son buldu.

Yıldız Sağlam – Eylem Gözeldere

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech