Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zeytinde bu yıl verim yüksek

Zeytin üreticileri, bu sene

Zeytin üreticileri, bu sene zeytin için verimli bir sene olduğunu dile getiriyor. Ancak zeytinin çok olması yağ fiyatlarının da düşeceği anlamına gelmiyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya; “Geçtiğimiz seneye oranla daha iyi bir yıl olacak.” dedi.

Salı pazarında Geyikli Mecidiye’den gelen 5 litrelik bidonlara kurulmuş doğal ev yapımı zeytinler 10 TL’den satılırken, zeytinyağının litresi 20 TL’den satılıyor. Bu sene zeytin için verimli bir sene oldu diyen üreticiler bunun fiyatları etkilemeyeceğini de sözlerine ekliyor. Girdi maliyetlerinin yüksek olması, yevmiyeli işçilerin 70- 90 TL arasında çalışması bunun etkileri arasında görülüyor. Geçtiğimiz senelerde zeytinde yaşanan verim düşüklüğü ve kurtlanma bu sene mevsiminde gelen yeterli yağışlar neticesinde görülmedi.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya; “Ben bu sene de ortalama bir yıl olacak diye düşünüyorum. Konuyla ilgili bir çalışma yaptırdık. Sonuçlar bu yönde görünüyor. Rekoltenin yüksek olacağı düşünülmüyor. Bazı zeytin bölgeleri gerçekten çok verimli, bazıları ise değil. Klasik ağaçlarda zeytinin var yılı yok yılı vardır ama bütün bölgelerde aynı anda var yılı ya da yok yılı gözlemlenmez. Bu bölgeseldir. Ancak geçtiğimiz seneye oranla daha iyi yıl bir olacak. Özellikle hastalıkla mücadele noktasında bir sıkıntı yaşanmadı.” dedi.

Ulusal basında çıkan haberlere göre; bu sene zeytinyağı üretiminin en az 250 bin ton olması bekleniyor. 250 bin tonluk rakamınsa bir rekor olacağı konuşulurken, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Sürek, “Bu yıl zeytinyağı üretim rakamının en az 250 bin ton olacağı tahmin edilmektedir. Bu, Türkiye’nin bugüne dek gerçekleştirdiği en yüksek zeytinyağı rekoltesi olacak.” dedi.

Dilek Akşen

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech