Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

RAPOR OLSA DA…

Bakanlığı’nın 2016 yılında yayımladığı

Bakanlığı’nın 2016 yılında yayımladığı raporunda, “Çanakkale’deki çevre sorunu termik santrallerdir” demesine rağmen, Çanakkale Yenice Çırpılar köyünde yapılmak istenilen Termik Santralin ÇED raporu nihai karar sürecinde olması üzerine, “Çevre Bakanlığının raporuna rağmen neden yeni bir ÇED süreci var?”

Soru bu?

CHP’li Öz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yazılı cevaplandırılması için soru önergesi verdi.

Soru önergesine yanıt gelir mi bilemiyorum ama, bildiğim bir şey var Bakanlığın 2016 yılında yayımladığı raporunda “Çanakkale’deki çevre sorunu termik santrallerdir” diyor.

Bir ayrıntı daha; Çanakkale Yenice Çırpılar köyünde yapılması planlanan ve ÇED raporu nihai karar sürecinde olan Termik Santralin yapılmaması için Bölge halkının, Bölge Muhtarlarının, Sivil Toplum Kuruluşlarının yazılı ve sözlü itirazları Termik Santralin ÇED raporuna olumsuz karar verilmesi yönündedir.

Tüm bu verilere rağmen hala ÇED süreci konusunda ısrar ediliyorsa CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz’e soru sorma ve peşine düşme hakkı doğar tabii ki;

1- Çanakkale Yenice Çırpılar Termik Santralinin ÇED sürecinde bölge halkının da duyarlılıklarını gözeterek yeniden bir değerlendirme yapmayı düşünüyor musunuz?

2- Tüm çağdaş ülkelerde ve Bakanlığınızın bilimsel çalışmalarında da ifade edildiği gibi, başta Çanakkale bölgemizde olmak üzere, ülkemizin dört bir köşesinde termik santrallerin sayısının arttırılması konusunda ısrarlı çalışmalarınızı sürdürecek misiniz? Sürdürecek iseniz gerek çağdaş ülkelerde gerek Bakanlığınızın bilimsel çalışmalarında tespit edildiği üzere, anılan bölgelere verilebilecek telafisi mümkün olmayan zararların önüne nasıl geçmeyi düşünüyorsunuz?

3- Çağdaş ülkelerde ve Bakanlığınızın yaptığı tespitlerde ön görüldüğü üzere temiz enerji diye adlandırdığımız, yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanarak Termik Santral yapımından tamamen vazgeçmeyi düşünmüyor musunuz?

4- Çanakkale ilindeki Termik Santrallerin ÇED süreçlerindeki şartları yerine getirip getirmediği Bakanlığınız tarafından denetlenmekte midir? Denetleniyorsa Çanakkale ilindeki Termik Santraller ÇED süreçlerindeki şartların tamamını yerine getirmekte midir?

Sadece 4 soru mu?

Bu sorular 14 de olur 24 de, fakat sonu yine bilindik bir noktaya dayanır…

O nedenle sorulara ve sorulara verilecek yanıtları beklemeye devam şimdilik…

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech