Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ekmek fiyatı ÇTSO gündeminde

Çanakkale Ticaret ve Sanayi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu, 4 No’lu Meslek Grubu üyeleriyle bir araya geldi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası haber bültenine göre; ÇTSO Yönetim Kurulu, ağırlıklı olarak un ve unlu mamuller, tatlı ve şekerleme, bağcılık ile zeytin ve zeytinyağı ürünleri üretimi ile iştigal eden üyelerinden oluşan 4 No’lu Meslek Grubu Üyeleri ile toplandı.

Başkan T. Selçuk Semizoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Selçuk Erdoğan, 4 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Bahar Yurt, Komite Başkan Yardımcısı Ali Polat, Komite üyeleri Ali Deniz, Hasan Uysal ve Nihat Parlak, Genel Sekreter H. Sema Sandal ile Meslek Grubu sektör temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantının öncelikli gündem konusu “Ekmek Fiyatı” oldu.

EKMEK FİYATI KONUŞULDU

Konuyla ilgili olarak Meslek Grubu temsilcilerinin görüşlerinin alınmasından sonra Yönetim Kurulu Başkanı T.Selçuk Semizoğlu; “Ekmek fiyatını Meclisimiz 2016 yılında 1,25-TL olarak onaylamış idi. Ancak daha sonra yaşanan itiraz ve mahkeme süreçlerinden dolayı bu fiyat uygulanamadı. Bizim Oda olarak üyelerimizin mağduriyetine sebep olmamız söz konusu olamaz. Komitemizin talebini Meclisimiz ile tekrar paylaşacağız.” dedi.

Odanın, Çanakkale ve Balıkesir’de faaliyet gösteren gıda üretim sektörünün rekabet gücünü ve ihracat kapasitesini arttırmak için Ekonomi Bakanlığı desteğiyle yürütmekte olduğu proje hakkında bilgi veren Komite Başkanı Bahar Yurt; “Proje kapsamında ihtiyaç analizi çalışmaları tamamladı. Bakanlığımız tarafından da onaylanan ihtiyaç analizi raporlarımız doğrultusunda hazırlanan yol haritamız hazır. Bu doğrultuda önümüzdeki 6 ay içerisinde ilk olarak eğitim, danışmanlık ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilmesini planlanıyoruz.” dedi.

Un ve unlu mamullerin kayıt dışı üretimi, zeytinyağında yapılan tağşiş ve kontrolsüzlük, Çanakkale’de üretilen gerçek zeytinyağının butik şişelerde tanıtımının yapılması konusunun da gündeme geldiği toplantıda, ayrıca prina tesisi için Ezine Gıda İhtisas OSB’de yer ayrılmasının talep edilmesi konusunun iletilmesine karar verildi.

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech