Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÜRETİM Mİ DEDİNİZ

“Bizim işimiz” şeklinde iddialı

“Bizim işimiz” şeklinde iddialı bir slogan vardır bilirsiniz.

“Boya bizim işimiz”, “Kebap bizim işimiz” gibi…

Ne kadar da iddialıdır o slogan…

Üretim ve istihdam da aslında bizim işimiz hem de çok gerekli bir işimiz. Her ne kadar iyi niyetle yapılan çalışmalar olsa da biri var ki “ah vah” dedirtecek düzeyde.

Haberin satır aralarından okuyoruz olanı biteni..

“Bayramiç İlçesi’nde, 50 ortaklı Sınırlı Sorumlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nce, 2010 yılında devletten alınan 4 milyon TL kredi ile kurulan Süt Sığırcılığı Tesisi, iflas etti. Üretim, istihdam ve katma değer sağlaması beklenirken atıl duruma gelen 44 dönümlük büyükbaş hayvan tesisi, Suriyeli göçmenlerin yaşam alanı oldu”

Peki olayın geçmişine bakalım bir de…

“Bayramiç İlçesi’nde, 50 ortaklı olarak Sınırlı Sorumlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nce, 2010 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü’nden (TEDGEM) alınan 4 milyon TL kredi ile örnek bir Süt Sığırcılığı Tesisi kuruldu. Kooperatif, süt besiciliği için 300 baş gebe inek satın aldı. Kooperatifin kurulmasından 2 yıl sonra ortaklardan biri, yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla Bayramiç Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından görevlendirilen iki müfettişin besi çiftliğinde yaptığı inceleme sonunda soruşturma başlatıldı. Kooperatifin TEDGEM’den aldığı kredinin de çok büyük bir bölümünün vadesi geldiği halde geri ödemesi yapılmadı. Kooperatif, bu sıkıntılı durumdan kurtulmak ve borçları ödemek için konkordato (anlaşmalı iflas) ilan etti. Ancak bu süreçte yedieminde bulunan inekler sırra kadem bastı. Milyonluk tesisin içindeki süt sağma makineleri de kayboldu. Süt Sığırcılığı Tesisi’nde bu yaşananlarla ilgili yargı süreci devam ederken, milyonluk tesis de harabeye döndü. Sahipsiz kalan tesisi Suriyeli göçmenler kendilerine yaşam alanı alarak seçti”

Sonuç…

Üretim, istihdam ve katma değer yaratması beklenen örnek projede hayaller gerçekleşemedi.

Nasıldı o slogan…

“Bizim işimiz”

???

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech