Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Öğretmenlere OHAL Geliyor!”

Eğitim İŞ tarafından 9

Eğitim İŞ tarafından 9 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Öğretmen Strateji Belgesi hakkında açıklama yapıldı.

“Milli Eğitim Bakanlığı yandaş ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte hazırladığı ÖĞRETMEN STRATEJİ BELGESİNİ 09/06/2017 tarihinde 30091 sayılı Resmi Gazete’de yayımlamıştır.

Öğretmen Strateji Belgesi uzun zamandır gündemde olan bir husustur. Mevcut belgede öğretmen yetiştirme, geliştirme ve istihdam süreçlerine ilişkin olarak ‘öğretmenliğe yönelik hizmet öncesi eğitim, öğretmenlik mesleğine adayların seçimi ve istihdamı, adaylık ve uyum eğitimi, kariyer geliştirme ve ödüllendirme, öğretmenlik mesleğinin statüsü ve sürekli mesleki gelişim’ olmak üzere 6 bileşen üzerinde durulmuştur. Üç temel amaç, 8 Hedef ve 35 Eylem Planı söz konusudur.

Stratejik planda yer alan unsurlardan çok amaca ve icraatlara bakmak gerekir. Eğitimdeki başarıyı sadece öğretmenler üzerinden inşa etmeye çalışmak temeli atıp üstüne bir şey konulmayan binaya benzer ve bu binanın üstüne bir şey koymazsanız kullanamazsınız ve attığınız temel dahi görünmez, zamanla çürür gider…

Bu belge hazırlanmadan önce belirttiğimiz kaygıların, uygulama yanlışlıklarının giderilmesi ve ondan sonra ortaya çıkacak tabloya göre bir planın yürürlüğe konulması gerekirdi. Bu planın bir bütün olarak kabul edilmesi mümkün olmadığı gibi uygulama halinde yapılacak düzenlemelerin de takipçisi olacağız.

Öğretmenlerimizin tatile girerken böyle bir tartışmanın içine atılması da yanlış olmuştur. Uygulanması halinde eğitim çalışanları emin olsunlar ki; Eğitim İş olarak; eğitimde daima ülke menfaatlerinin ve onun vazgeçilmez, en önemli paydaşı olan öğretmenlerin yanında ve savunucusu olacağız.”

Haber Merkezi

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech