Dört Bir Yandan Usta Akını
Türkiye’nin değişik illerinden gelen unutulmaya yüz tutmuş sanatların ustaları, Halk Bahçesi’nde ürünlerini sergiliyor. Yaşayan insan hazineleri olarak görülen ustalar, yeteri kadar ilgi görmediklerini düşünüyor.
Keşan dokumadan hat sanatına, takunyacıdan taş boyamasına unutulmaya yüz tutmuş bütün sanatların ustaları, Halk Bahçesinde Çanakkalelilerle buluştu. Kültür Bakanlığı tarafından onaylı devlet sanatçısı olan ve neredeyse son kalan ustalar halkın yeterince bilgilendirilmediğini, o yüzden de ilginin az olduğunu düşünüyor. Kültür Bakanlığı ile birçok ilde sergi açan ustalar, Çanakkale’de hak ettikleri ilgiyi göremedikleri düşüncesi içerisine girdi.
Trabzon’dan gelen Keşan Dokuma Ustası Halil Saka, çocukluğundan beri dokuma işinde… Bu sanatın içinde büyüdüğünü ifade eden Saka; “Bu iş benim geçim kaynağım. Özellikle yabancı turistler bu sanata çok ilgi gösteriyor. Ama Çanakkale’de yeteri kadar ilgi görmedim. Sanırım biraz tanıtım ayağı eksik kaldı. Belki de kordonda bir yerlerde olabilseydik daha çok insana ulaşırdık” dedi.
Gaziantep’ten gelen Habbab Ustası denilen Takunya Ustası Osman Çakmak; “Ben bu işin içine doğdum. Çanakkale’de pek ilgi görmedim. Ama takunyanın ne sağlıklı bir ürün olduğunu da bilmiyorlar” dedi.
Manisa’dan gelen 30 yıllık Naht Ustası Selami Erfidan, bir tel ile ağaçlara işleme yapıyor. Erfidan; “Vatandaşların sanırım haberleri yok. Biz bir çok ili geziyoruz. Buradan da başka bir sergiye gideceğiz. Bence Çanakkale halkı yeterince bilgilenseydi bize yoğun ilgi gösterirlerdi” dedi. Dilek Akşen