Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mangal ve Mantar Zehirlenmelerine Dikkat!

Mangal ve Mantar Zehirlenmelerine

Mangal ve Mantar Zehirlenmelerine Dikkat!

Havaların ısınması ile beraber böcek, sinek, arı sokmaları ve kene ısırıkları tekrar görülmeye başladı. Üstelik yanlış koşullarda yapılan mangallar ve hatta mantar tüketimi tedbir alınmadığı taktirde çeşitli enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkartıyor. Yeşil alanlardan, park ve bahçelerden uzak durmadan keyifli bir gün geçirmek mümkün. Önemli olan tedbir almak ve dikkatli olmak…

Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde kişilerin açık havada daha çok vakit geçirdiğini hatırlatarak, özellikle kene ısırmaları, mantar ve mangal zehirlenmeleri konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu belirtiyor.

MANGAL, KEYFİNİZİ KAÇIRMASIN!

mangaldan kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmelerinin de yine bu aylarda arttığını,Mangalı açık hava dışında başka bir yerde asla yapmamak lazım. İyi yanmamış kömürden çıkan karbonmonoksit insan için oldukça zararlıdır.

Renksiz ve kokusuz bir gaz olan karbonmonoksit, soluma yoluyla vücuda girer, akciğerlerden kana karışır ve dokulara ulaşarak zehirlenmeye yol açar. Zehirlenme hızlı olur, ama sessiz bir ölüme sebebiyet verir”

Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtilerini; baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, baygınlık hissi, bilinç bulanması ve en sonunda koma şeklinde sıralayan ilk belirtilerde hızlıca bir doktora başvurulması gerekiyor

Mangal yaparken ayrıca odun kömürü kullanılmasını önere, “Kömür kor haline gelinceye kadar beklenmeli ve yiyecekler asla yakılmamalıdır. Dana eti yandığından mangal için hiç uygun değildir. Mangalda tavuk ve balık tercih edilmelidir”

MANTAR ZEHİRLENMELERİ ÖLÜMCÜLDÜR

Açık havada en sık rastlanılan zehirlenmelerden birinin mantar zehirlenmesi olduğunu belirten Sönmezoğlu, mantar zehirlenmesinin diğer zehirlenmelere kıyasla oldukça tehlikeli olduğuna dikkat çekiyor. “Pek çok zehirlenmede kişiler çok nadiren hayatlarını kaybederken, mantar zehirlenmelerinde hastaların neredeyse tamamı hayatını kaybeder” diyen Sönmezoğlu, doğal olarak yetişen mantarlarda zehirli ve zehirsizi ayırt etmenin ciddi bir deneyim ve bilgi gerektiğini, dolayısıyla ormanlarda doğal olarak yetişen mantarları değil kültür mantarlarını tüketmek gerektiğini önemle belirtiyor.

Zehirli mantar yendikten 12 saat sonra şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, bilinç kaybı ve bayılma ortaya çıkar. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden hastaneye başvurmak gereklidir. Ne kadar erken hastaneye gidilirse kurtulma şansı o kadar fazladır.

 HER KENE ISIRIĞI VİRÜS BULAŞTIRMAZ

Geçtiğimiz yıllarda tam da bu aylarda kene görülme sıklığı artmıştı ve bizlerde halkı uyarmaya başlamıştık diyen Sönmezoğlu, “Halkın kene korkusuyla açık havadan, topraktan ve yeşil alanlardan alıkonulmasına çok karşıyım. Açık havadan mahrum kalmadan korunma amaçlı bazı konulara dikkat etmek yeterli” diyor.

Deriye yapışan kenenin hissedilmediğini, bu nedenle yeşil alanlarda bulunduktan sonra vücudumuzda kene taraması yapmamız gerektiğini belirten Sönmezoğlu, “Kene çoğunlukla kan damarlarının yüzeye yakın olduğu kulak arkası, ense, kalça, koltuk altlar ve kasıklardaki deriye yapışır” diyerek bu noktaları kontrol edin diyor.

Kene fark edildiğinde nasıl çıkartılacağı bilinmiyorsa hemen doktora başvurmak gerekir. Paniğe gerek yoktur. Her kene ısırığı ölüme yol açmaz çünkü her kene Kırım Kongo virüsü taşımaz. Kene ısırdıktan sonra 14 gün ateş takibi yapmak gerekir; ateş 38’in üzerine çıktığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Derleyen: Dilek Akşen

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech