7’den 70’e Tutucuyuz
Çanakkale’de kordon boyunda ve iskelede bulunan mendirekte 7’den 70’e her kesimden kentli balık tutuyor.
Çanakkale’de olta balıkçılığının yaşı, cinsiyeti mesleği yok. Her yaştan her meslekten vatandaş balık tutmanın bir kültür haline geldiği bu kentte balık tutuyor. 15 Nisan’dan itibaren Çanakkale Boğazında ve uluslararası sularda av yasağının başlamasıyla keyif amacıyla olta balıkçılığı yapan Çanakkaleli vatandaşın da bereketi arttı. Kordon boyunda ve İskeledeki mendirek üzerinde ilkokul öğrencisinden emeklisine, kadınından yaşlısında, memurundan işçisine kadar herkes balık tutma çabasında. Sahilde daha bir haftalık minik sardalyelerin binlerce balıktan oluşan tabiri caizse kum gibi görüntüsü eşliğinde Karagöz, Çupra, İzmarit, İstavrit gibi balık cinslerini tutmaya çalışan vatandaşın çabasına şahit olmak keyif veriyor. Denizde nasip bitmez düşüncesiyle oltaya balık gelmese de şansını denemeye devam eden amatör balıkçılar, nasibini akşam saatlerinde alıyor. Durgunlaşan ve dalganın azaldığı saatlerde oltaya vuran balık, amatör balıkçıların akşam sofralarında ana yemek oluyor. Ama en dikkat çekici nokta ise 7’den 70’e her yaştan insanın balık tutmaktan büyük keyif alması oluyor.
Engin Ören