Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye

“Bütün Kuşaklar Manevi Hazineye Sahip Çıkmalı”

Çanakkale Kara Muharebelerinin 102. yıldönümü münasebetiyle Çanakkale Şehitler Abidesi’nde tören düzenlendi. Tören, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve yurt dışından ülke temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşti. Bakan Avcı, törende yaptığı konuşmada, “1915 sonrası yetişmiş bütün kuşakların bu manevi hazineye gönülden sahip çıkması ve geleceğe emanet bırakması gerekmektedir.” dedi.

Çanakkale kara muharebelerinin 102. yıldönümü kutlamaları yapıldı. Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nde düzenlenen tören, saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kur’an-ı kerim tilavetinin ardından Çanakkale’de şehit düşen askerler için dua edildi.  İtilaf devletleri adına İngiltere Büyükelçisi Richard Moore konuşma yaparken Türkiye Cumhuriyeti adına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı konuştu.

Moore günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmada; “Burada 102 yıl önce ülkelerimiz kanlı bir savaşta birbirleriyle mücadele etti ama bugün burada karşılıklı saygı ve hayranlık içinde dostlar olarak bir aradayız. Ve belki de anma törenimizden çıkaracağımız en iyi ders budur. Kalpleri ve zihinleri açarak en azılı düşmanlar bile gerçek dostlar olabilir. Gelecek için bize gerçekten umut veren de işte budur; ortak hatıralara dayalı uzlaşma” diye konuştu.
Bakan Nabi Avcı ise yaptığı konuşmada; “Bizleri bugün bir araya toplayan Çanakkale müdafaası, muhaberelere dahil olan milletler nezdinde çok müstesna bir yer edinmiştir. Çanakkale müdafaası, bir hayat savunması olduğu kadar, aynı zamanda da namus ve fazilet için can veren bir gençlik savunmasıdır. 1915 sonrası yetişmiş bütün kuşakların bu manevi hazineye gönülden sahip çıkması ve geleceğe emanet bırakması gerekmektedir. Çanakkale zaferi ile Kurtuluş Savaşı arasında inkar edilemez bir bağ vardır. Çanakkale muharebelerinin sonuçları milletimizin tarihine olduğu kadar savaşa dahil olan bütün milletlere de maddi, insani yükler ve kayıplar yaşatmıştır. Şan ve şeref numuneleri ile dolu Çanakkale zaferine sonsuza kadar yaşayacak bir ibret vesikası olarak hak ettiği değeri vermek millet olarak hepimizin vazifesidir” dedi.
Konuşmaların ardından Türk Silahlı Kuvvetleri Mehter Birliği’nin konserinin ardından tören geçişi yapıldı. Tören geçişine Türk askerleri, yabancı askerler, gaziler, izciler ve Çanakkale Kara savaşlarında şehit veren liselerin öğrencileri katıldı.
Solotürk’ün kutlamalara özel yaptığı gösterinin ardından tören, Bakan Avcı ve İngiltere Büyükelçi Moore’nin şehitlik defterini imzalaması ve ardından şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Yıldız Sağlam

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech