Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

3.Biyoloji Günleri

3.Biyoloji Günleri Çanakkale Onsekiz

3.Biyoloji Günleri

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından 3.Biyoloji Günleri düzenlendi.

ÇOMÜ haber bültenine göre; Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nün düzenlediği “3.Biyoloji Günleri”nin konuğu olan ÇOMÜ Biyoloji Bölümünden mezun Eczacıbaşı, Tıbbi Tanıtım Sorumlusu Yüksek Biyolog Ayşe Çetin, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Laboratuvarı Yüksek Biyolog Servet Gaye Acar ve Huhtamaki Turkey Gıda Servisi Ambalajı A.Ş Kalite Kontrol Müdürü Yüksek Biyolog Deniz Yeşilyurt Akın öğrencilerle iş ve kariyer tecrübelerini paylaştı.

Mezun öğrenciler; aldıkları eğitimin çok iyi olduğunu, ÇOMÜ’nün laboratuvar ve ekipmanlar açısından birçok büyük üniversiteden daha iyi noktada olduğunu belirterek, “çok iyi hocalardan çok iyi eğitim almışız” dediler.

ÇOMÜ MUHTEŞEM BİR ÜNİVERSİTE

Eczacıbaşı Tıbbi Tanıtım Sorumlusu Yüksek Biyolog Ayşe Çetin;  “Çanakkale, ÇOMÜ benim evim. Lisans eğitimi için 2005 yılında buraya geldim. 2012 yılından mezun oldum. Lisans eğitimimden sonra yüksek lisan eğitimimi bitirdim. Kişinin değer bulduğu yerde aidiyet duygusu gelişiyor. Bu duyguyu bizlere yaşatan, en iyi eğitimi almamız için çabalayan tüm hocalarıma verdikleri emek için çok teşekkür ediyorum. ÇOMÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Laboratuvarı Yüksek Biyolog Servet Gaye Acar; 2002-2006 yılları arasında biyoloji eğitimini ÇOMÜ’de aldım. Sonrasında yüksek lisans ve formasyon eğitimi aldım. Neye ilgi duyduğunuza, nerede olmak istediğinize, labaratuvarda mı, ilaç sektöründe mi olmak istediğinize öğrenciliğiniz sırasında karar vermeniz önemli…

Huhtamaki Turkey Gıda Servisi Ambalajı A.Ş Kalite Kontrol Müdürü Yüksek Biyolog Deniz Yeşilyurt Akın; “ÇOMÜ muhteşem bir üniversite. Şunu gördüm ki, muhteşem hocalardan yetişmişiz. Onlarca büyük üniversiteden gelip bir mikroanalizi yapmamış onlarca öğrenciyle karşılaştım. ÇOMÜ ise her öğrenci arkadaşımıza bir mikroskobun düştüğü bir üniversite…”

BİYOLOGLAR İŞSİZ KALMIYOR, İLAÇ SEKTÖRÜNDE BİYOLOGLAR DEĞER GÖRÜYOR

Biyologların işsiz kalmadığını, biyologlara büyük değer verildiğini belirten mezun öğrenciler; ilaç sektöründe, lojistikte biyologların büyük önemi olduğunu aynı zamanda medikal departmanda eğitimci olarak çalışabildiklerini öğrencilere aktardılar.

Yüksek Biyolog Ayşe Çetin; “İlaç sektörü kesinlikle biyologların değer gördüğü bir sektör. Hekimlerimiz ve tıp dünyası bizi çok sempati ile karşılıyor. Çünkü, onlarla aynı dili konuşuyoruz. Onlarda bunun farkında ve bu sebeple tıp dünyasında biyologlar kesinlikle sempati ile karşılanıyor. İlaç sektörün ise yöneticileri biyologları medikalde, ruhsatlandırmada,  pazarlamada değerlendiriyor.”

Yüksek Biyolog Deniz Yeşilyurt Akın; “En fazla iş arama sürem 20 gün oldu. Şu anda firmamın ismini vermekten gurur duyuyorum. Humtamaki Turkey Gıda Servisi Ambalajı A.Ş firmasında 6,5 yıldır çalışıyorum. İlk önce kalite sistemleri sorumlusu olarak başladım. 2 yıl sonra kalite müdürlüğü görevine terfi ettim. Ardından yurt içi ve yurt dışı satın alma müdürlüğüne terfi ettim. Finlandiya merkezli bir firma, 31 ülkede 64 fabrikası var. Şuanda Starbucks, Mcdonalds, Burgerkings gibi çok global firmalara kağıt bardak üretiyoruz. Şuanda biyolog olarak tamamen firmanın kalite süreçlerini yürütüyorum. Bütün bakım ve yardımcı makinelerin yedek parça takiplerinin ve planlamalarının yapılması yetkisi de bende. Yaklaşık 3,5 milyon Euro’luk bir hammadde alımının yönetimi de bana aktarılıyor.”

Yüksek Biyolog Servet Gaye Acar; “Hiçbir zaman işsiz kalmadım. Öğrenciliğim boyunca staj yaptım ve bu stajların çok faydasını gördüm. Stajlar aslında zorunlu değildi. Gerçekten, nerede olmak istediğime o stajlar esnasında karar verdim. O gün yaptığım stajlar, burada hayalimi gerçekleştirdi. Şu an hayallerimi yaşayan bir insanım.”

KENDİZİNİ KEŞFEDİN, DİL EĞİTİMİNİ ÖNEMSEYİN

Mezunlarımız, lisans eğitimi sırasında kişinin kendine ne kattığının çok önemli olduğunun altını çizdiler. Dil eğitiminin, kitap okumanın, bilgiye sahip olmanın asıl güç olduklarını dile getirdiler.

Yüksek Biyolog Ayşe Çetin; “Önemli olan, biyoloji temel eğitimini aldıktan sonra, bununla birlikte kendinize ne kattığınız. Kendinizi keşfetmeniz çok önemli. Hangi alanda çalışırsanız çalışın, biyoloji mezunu olduktan sonra hep diyorsunuz ki; ben bundan daha fazlasını biliyorum. Bakış açınız inanılmaz derecede farklılaşıyor. Çünkü herkes evrim dersi almıyor. Deniz biyolojisi dersi almıyor. Kesinlikle biyoloji eğitimi almış arkadaşların bakış açıları iş sektöründe çok çok farklı. Bunun yanı sıra kendinize artı katmanız için dil eğitimini önemseyin. Bunu bizlere öğrenciliğimizde söylerlerdi. Şimdi bende bunu size söylüyorum. İngilizce de yetmiyor artık.  İkinci bir dil bilmeniz bir adım daha önde olmanızı sağlıyor. Çünkü örneğin klinik çalışmalar için Hindistan’a gidiyorsunuz. Çin’e gidiyorsunuz orada ki hastalar üzerinde çalışma yapıyorsunuz. Aldığınız temel eğitimin dışında dil eğitiminin ne kadar önemli olduğunu burada anlıyorsunuz.”

Yüksek Biyolog Deniz Yeşilyurt Akın; “Dürüst olmak çok önemli arkadaşlar. Ne iş yaparsanız yapın eğer dürüst olursanız, güvenilir olursanız kazanıyorsunuz. Bugün burada olayım, yarın burada olayım derseniz kaybediyorsunuz. Öte yandan bir önemli şeyde kitap okumaktır. Çünkü bilgi güçtür arkadaşlar. Ne kadar çok biliyorsanız o kadar da güçlü olursunuz.”

Haber Merkezi

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech