Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Deprem İçin Çok Geçmeden Önlem Alalım”

“Deprem İçin Çok Geçmeden

“Deprem İçin Çok Geçmeden Önlem Alalım”

ÇOMÜ Emekli Öğretim Üyesi, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Doğan Perinçek, “Çanakkale halkına, belediyelere ve devlet yetkililerine çağrım var. Gelin hep beraber ayak seslerini duyduğumuz deprem için çok geçmeden önlem alalım” dedi.

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Doğan Perinçek  yaptığı açıklamada “Biga-Karabiga yakınlarında 3.5 büyüklükte deprem. son 24 saat içinde Marmara Denizi ve dolayında ikinci 3’ten büyük deprem. Dün Marmara Denizi ortasında 3.4 büyüklükte olan depremden sonra Karabiga dolayında olan deprem bize tehlikeyi hatırlatıyor. Gelecek depremi durdurmamız mümkün değil fakat binalarımızı sağlamlaştırmamız mümkün. Devlet yetkililerine, Çanakkale Belediyesine ve Lokal Belediyelerimize çağrım var. En kısa zamanda köylerdeki taş yığma binalardan başlamak üzere binalarda güçlendirme yapmaya başlayalım. Köylerdeki binaların güçlendirme yada yeniden inşaatı maliyetli bir işlem değil. Yerel halkımızın da katkısıyla bu eyleme hemen başlanmalı. Son 24 saatte olan 3 ten büyük iki depremi uyarı olarak alalım. Bandırma-Biga-Çan-Bayramiç hattı yeni depremlere aday alanlarımızdan bir tanesi” dedi.

Perinçek, “Evet kampanyası için devletin kasasından harcadığımız paranın yarısını bu işe ayırırsak Çanakkale köylerinde taş yığma binalarının tümünü adam ederiz, dolayısıyla insanlarımızı kurtarırız. Bedava dağıtın demiyorum, bu insanları dilenciliğe alıştırır. İnsanlarımıza faizsiz kredi verin ve iş makinelerini sağlayın. Köylülerimiz de kahvelerde vakit harcayacaklarına emeklerini kendi evleri için koysunlar. El ele verelim bu işin üstesinden hep birlikte geliriz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde gönüllü öğrencilerimizi organize edip bu işe bende katılacağım. Bizimde dağarcığımızda ne varsa güçlendirme çabasına katkı koyarız. Gülpınar dolayında durum sakin son 24 saat içinde 6 deprem yaşadık. Bunlardan bir tanesi 3.2 büyüklükte” diye konuştu.

Cemal Oral

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech