Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kredi Batağı Büyüyor

Kredi Batağı Büyüyor Bireysel

Kredi Batağı Büyüyor

Bireysel kredi veya kart borcundan dolayı yasal takibe alınmış kişi sayısının Ocak ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 115 bin kişi olduğu açıklandı. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız vatandaşlar, kart borçlarına sitem etti. Vatandaşlar, özellikle bozulan ekonomide insanların kredi kartı kullanmaya mahkûm bırakıldığını belirtti.

115 bin kişinin bireysel kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alındığı ülkemizde, ekonomide yaşanan daralma vatandaşa borçlanmaktan başka çıkar yol bırakmıyor. En temel gıda maddelerini dahi kredi kartı ile almak zorunda kalan vatandaşlar, borcu borçla kapatmaktan başka bir yol bulamamaktan şikâyetçi.

Kredi kartı borçları ile ilgili görülerini aldığımı bazı vatandaşlar şunları söyledi;

Yasemin Bektaş; “Ekonomik sıkıntının had safhaya ulaştığı bugünlerde bankalara sürekli borçluyuz ve bir türlü kurtulamıyoruz. Harcadığımız ile kazandığımız para bir türlü eşitlenemiyor. Mutfak masrafı, ev kirası gibi temel ihtiyaçları karşılamak için dahi kredi kartı kullandığımız oluyor. Faturalarımızı dahi kredilendiriyoruz. Bu konuda bir düzenleme yapmalı. Seçim öncesi bunun herkese iyi geleceği düşüncesi içerisindeyim.”

“KAZANÇTAN ÇOK VERGİ VAR”

Volkan Kaplan; “Kredi kartları konusunda vatandaşlara devlet tarafından tolerans sağlanması lazım. Kart limitlerinin kişinin onayı alınmadan artışı önlenmeli. Artık kredi kartı kullanmıyorum ve kimseye de tavsiye etmiyorum.  Sadece Çanakkale’de değil, gittiğim tüm illerde esnafın durumu çok kötü. KOSGEB adı altında belli kişilere hibe vermek ve kalkındırmak yerine özellikle esnafa daha çok alternatif sağlanmalı. Çünkü kazançtan çok vergi var. Herkes evini, arabasını satmaya başlıyor. Bu belli bir yere kadar gidecektir. Bundan sonra ise bir şekilde patlak verecektir.”

“VATANDAŞLAR BANKALAR İLE PAZARLIK YAPACAK”

Zeynel Kalkan; “Ülkede ciddi anlamda ekonomik durgunluk ve sıkıntı var. İnsanların gelirleri düşük. Enflasyon yükseldi, hayat pahalılığı söz konusu. Kredi kartları ile ilgili sıkıntılar hep vardı. Borcu olanlar bankalarla pazarlık yapıp, anlaşmak zorundalar. Makul bir ödeme planı çıkartılırsa vatandaşlar için kolaylık sağlanmış olur.”

“EKONOMİK ZORLUKTA KREDİ BORÇLARI ARTIYOR”

Zuhal Demirtaş; “Memleketin durumu belli. Her geçen gün ekonomik ve siyasi olarak daha kötüye gidiyor. Doğal olarak insanlar bu ekonomik zorlukta kredi kartlarına yükleniyor. İnsanlar kredi kartlarının ancak asgarisini ödeyerek yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Neredeyse hayat boyu borçlu bırakılıyorlar.  Artık en temel ihtiyaçlar dahi kredi kartları ile ödeniyor. Birçok insan da bu durumun altında eziliyor ve borçlarını ödeyemiyor.”

“KREDİ KARTI SÖMÜRÜ ÇARKI”


Cem Taşdemir;
“Kredi kartı dediğimiz şey tam bir sömürü çarkı olmuş. İnsanlar borç batağına sürüklenmiş durumda. Başka bir çare de bırakılmıyor. Hem fakirleştiriliyorlar hem de mecbur bırakılıyorlar. Bu durum ekonomi bozuldukça artıyor. Bunun bir şekilde değişmesi lazım. Yoksa bu kredi kartı borç batağı arttıkça, insanların hayatları da mahvolmaya devam edecek.”

Eren Aşnaz

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech