Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Çanakkale Ruhuna Yakışmadı”

“Çanakkale Ruhuna Yakışmadı” 18

“Çanakkale Ruhuna Yakışmadı”

18 Mart’ta stadyumda düzenlenen törenlerde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a yapılan sözlü saldırıları ve yuhalamaları, CHP Milletvekilleri sert sözlerle eleştirdi.

18 Mart törenleri için Çanakkale’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı stadyumdaki konuşması sebebi ile akşam saatlerinde basın açıklaması düzenleyen CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, yapılanı sert sözler ile eleştirdi. CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, yazılı açıklama yayımlayarak tepki gösterirken, bir panele konuşmacı olarak katılan CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek de Başkan Gökhan’a destek olarak “Çanakkale’nin Belediye Başkanı’nı konuşturmayan, dışarıdan getirdiği insanlarla stat dolduran zihniyetin demokrasi ile ilgisi olabilir mi?” dedi.

18 Mart törenleri sona ererken birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Stadyumda gerçekleştirilen törenlerde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yuhalanması, Çanakkale’de tepkiye yol açtı. Saat 18.00’da Golf Aile Çay Bahçesi’nde bir araya gelen Çanakkaleliler, yaşanan göz altıları, yoğun güvenlik önlemlerini, Başkan Gökhan’ın yuhalanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını protesto etti. Basına açıklama yapan Milletvekili Erkek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi bir partinin başkanıymış gibi konuştuğunu ifade ederek, 18 Mart’ı anmak için değil referandum konuşması yapmak için geldiğini ifade etti. Başkan Gökhan’ın dışarıdan getirilenler tarafından yuhalatıldığını belirten Vekil Erkek; “Cumhurbaşkanı, bugün bu tarihi günde Çanakkale ruhuna uygun şekilde hareket etseydi çok daha anlamlı olurdu. Ama kendisi bugün Çanakkale’ye referandum için gelmiş” dedi.

Erkek yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“18 Mart Çanakkale Şehitleri anma gününde tarihimizin çok önemli zaferini anmak için stadyumda resmi devlet töreninde maalesef Sayın Cumhurbaşkanı kullandığı ayrıştırıcı dil ile Çanakkale ruhuna aykırı hareket etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve milleti temsil eder. Tarafsızdır. 16 Nisan referandumu gerçekleşmedi kendisinin henüz herhangi bir siyasi parti ile bağı yok.”

“CUMHURBAŞKANI REFERANDUM İÇİN GELMİŞ”

“Cumhurbaşkanı bugün bu tarihi günde Çanakkale ruhuna uygun şekilde hareket etseydi çok daha anlamlı olurdu. Ama kendisi bugün Çanakkale’ye referandum için gelmiş. Kullandığı dil, hayır diyenleri itham etmesi, partimizi bu resmi törende eleştirmesi… Sanki miting alanında bir siyasi parti genel başkanıymış gibi konuşması. Bize, 16 Nisan’da evet çıkarsa Türkiye’nin neler yaşayacağını açıkça gösterdi.”

“BAŞKANIN KONUŞMASINDA CANLI YAYINLAR KESİLDİ”

“Bugün Çanakkale Belediye Başkanı konuşmasına başladığında TRT ve diğer kanallar canlı yayını kesti. Yine Çanakkale Belediye Başkanı konuşmasını yaparken dışarıdan bilinçli olarak getirtilen bazı gruplara protesto ettirildi. Bunlar da Çanakkale ruhuna hiç uygun düşmez. Bu yapılanlar aslında Çanakkale halkına bir saygısızlık oldu. Çanakkale şehitlerimizi incittik bugün. Böyle olmamalıydı.”

“ÇANAKKALE HALKI CEVABI FENER ALAYINDA VERECEK”

“Ama Çanakkale halkı bu yaşadıklarımıza en güzel cevabı yarın akşam Fener Alayında gösterecektir. Daha sonra 16 Nisan tarihinde yapılacak Referandumda demokrasi içerisinde verecektir. Biz sayın cumhurbaşkanını bir an önce anayasal sınırlar içerisinde hareket etmeye ve gerçekten 80 milyonu temsil eden biri olarak görmeye davet ediyoruz”

Öte yandan CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz de yazılı yaptığı açıklamada Başkan Gökhan’a yapılanları şiddetle kınadığını ifade etti. Vekil Öz; “Misafir olarak geldikleri Özgürlükler Şehri Çanakkale’de tribünlerde yerini alan vatandaşlarımız adeta ezberletilmiş bir şekilde, talimat almışçasına, Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan’ı ismi telaffuz edildiği andan konuşması bitene kadar yuhalamışlar ve misafir oldukları kentin yerel yönetim temsilcisine saygısızlık yapmışlardır” dedi.

“KORKMAYIN ÇANAKKALE HER ZAMAN SİZLERİ MİSAFİRPERVER KARŞILAYACAKTIR”

CHP’li Öz; “Eğer kent sahiplerine müsaade edilseydi ve tribünlerde Çanakkale Halkı yer alabilseydi, Kentimize misafir gelen Sayın Cumhurbaşkanına, Bakanlara ve Bürokratlara karşı Çanakkaleliler olarak nasıl misafirperver olduğumuzu görebilirdiniz. Başka illerden kentimize getirdiğiniz misafirlerimize aşıladığınız düşmanca sözleri biz 100 yıl önce bu topraklarda bizleri vatanımızdan etmek için gelen düşmanlarımıza sarf etmedik. Çünkü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 18 Mart 1934 yılında ölen Askerlerin annelerine hitaben yaptığı konuşmada; Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.’ Dediği sözlerde Türk milletinin ne kadar saygılı ve ne kadar misafirperver olduğunu göstermiştir. Korkmayınız Çanakkale halkı her zaman sizleri ve kentimize gelen misafirlerimizi  misafirperverlik ve saygı karşılayacaktır. Ülkemizde yaratılmak istenilen bu ötekileştirmeye bu ayrışmaya artık bir dur demeniz gerekiyor. Çanakkale Halkı bu saygısızca davranışa Hayır demektedir.” dedi.

“BU İTİBARSIZLAŞTIRMA POLİTİKASIDIR”

CHP’li Öz konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Üstelik Sayın Ülgür Gökhan’a yapılan saygısızlık kutlamalar için geldiği tören alanında üst aramasına tabi tutulmasıyla başlamamıştır. Bu üst arama engeli, kentin yerel yönetim temsilcisi olan Belediye Başkanına karşı yapılan itibarsızlaştırma politikasıdır fakat asla başarılı olunamayacaktır. Bugün(dün) 18 Mart Deniz Zaferi Kutlaması Resmi Programı olan Stadyum Törenlerinde, Çanakkale’de halk iradesi ile seçilmiş ve Çanakkale’yi temsil eden Sayın Ülgür Gökhan’a Yapılanları şiddetle kınıyorum.”

Eren Aşnaz

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech