Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BİK’ten 18 Mart’a Özel Sergi

BİK’ten 18 Mart’a Özel

BİK’ten 18 Mart’a Özel Sergi

Basın İlan Kurumu Çanakkale Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ’18 Mart Zaferi ve Kahramanları’ sergisinin açılışı bugün saat 18.00’de ÇTSO Çanakkale Evi’nde gerçekleştirilecek.

“Türk tarihinin şanlı sayfalarından birini oluşturan Çanakkale Zaferinin 102. yılında, Cumhuriyetin önsözünün yazıldığı topraklarda  ’18 Mart Zaferi ve Kahramanları’ adıyla sergi düzenlemek istedik.” diyerek sergi açılışına Çanakkalelileri davet eden Basın İlan Kurumu, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği gibi Çanakkale Destanı’nın yazıldığı muharebeler, deniz ve kara olarak birbirini takip eden muharebelerin bütünüdür. 19 Şubat 1915’te başlayıp 18 Mart 1915’te Türk topçusunun kesin zaferi ile neticelenen ‘Boğaz Harbi’ ve hemen sonrasında 25 Nisan 1915’te başlayıp 9 Ocak 1916’da yine Türk askerinin zaferi ile neticelenen ‘Kara Muharebeleri’ muhteşem destanın parlak sayfalarını oluşturur.

’18 Mart Zaferi ve Kahramanları’ isimli sergimizde, Çanakkale Destanı’nın “Boğaz Harbi” kısmında yaşanan mücadele azmini ve iman dolu kalplerin neler başarabileceğini gözler önüne sermek istedik. 30 parçadan oluşan çalışma; Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na girişi, Çanakkale’de cephe açılmasının sebepleri, hedefin İstanbul olduğu gibi dört panoluk giriş bölümünden sonra, 19 Şubat 1915’te Boğaz’da ilk topun patlamasından, 18 Mart Zaferi’ne kadar yaşananları içermektedir.

Sergimizi oluşturan panolarda Boğaz Harbi’nin seyri kronolojik sıralamayla anlatılırken muharebe sırasında yiğitlik ve fedakârlık gösteren 12 kahraman diğer kahramanlarımızı temsilen öne çıkarıldı. Her konuyu işlerken tarihsel bilginin yanı sıra, Boğaz Harbi’ne tanıklık etmiş ve hatıratları bize kadar ulaşmış olan kahramanların dilinden de destanı anlatmaya özen gösterdik. Bu bağlamda savaşa tanıklık eden –birisi yabancı- 17 askerin hatırat ve anılarından alıntılar yapıldı.

Yine her bir panoda işlenen konuyu destekleyici ve izah edici türden tarihi fotoğraflarla görsel olarak da anlatıma katkıda bulunmak istedik. Bu amaçla sergimizde vesika değerinde 86 adet fotoğrafa yer verildi. ’18 Mart Zaferi ve Kahramanları’ sergimizden hedeflenen temel gayemiz; sergimizi baştan sona okuyup gezen bir ziyaretçinin, kronolojik sıra ve konu bütünlüğü içinde Çanakkale’de yaşanan harbin çıkış sebeplerini, Müttefik filo ve Türk topçusunun silah, cephane ve her çeşit vasıta yönünden karşılaştırmalı durumunu, tabya ve bataryalarda yaşanan kahramanlıkları fotoğraf ve harita eşliğinde okuyup görmesidir. Aynı zamanda Türk Milleti’nin azim ve kararlılığının üstesinden gelemeyeceği hiçbir engelin olmadığıdır. Milli birliğimizin ortaya çıkardığı destanın ruhlara ve kalplere işlemesidir.

102. yıldönümü münasebetiyle, Çanakkale Destanı’nı yazan şehit ve gazilerimizi şükran duygularımızla bir kere daha minnet ve rahmetle yâd ediyoruz. Aziz ruhları şad olsun.”

Haber Merkezi

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech