Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÖTV Sıfırlandı Fiyatlar Uçtu

ÖTV Sıfırlandı Fiyatlar Uçtu

ÖTV Sıfırlandı Fiyatlar Uçtu

Son zamanlarda artan zamları indirmek ve piyasayı rahatlatmak için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimine gidildi. İndirim sonrası ise özellikle beyaz eşyada fiyatlarda artışı yaşandı. Son verilere göre beyaz eşyada en az 10 TL, en fazla 70 TL artış yaşanırken konu ile ilgili Tüketici koruma Derneği(TÜKODER) Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, görüşlerini gazetemize açıkladı.

Uzun süreden beri ekonomik anlamda ciddi sıkıntıların yaşandığını kaydeden Berkit, ÖTV’nin indirilmesinin hiçbir şekilde piyasayı rahatlatmadığını belirtti. Berkit, hükümetin tüketiciyi ve piyasayı rahatlatmak için başka önlemler alması gerektiğini söyledi. Tüketicinin yaşamını sürdürmekte gittikçe sıkıntı yaşadığını ifade eden Başkan Berkit, başka hiçbir ülkede uygulanmayan ÖTV indiriminin tutmadığını açıkladı.

Berkit ÖTV indirimine rağmen yaşanan fiyat artışı ile ilgili şunları söyledi;

“Ülkemiz son yıllarda ekonomik yönden ciddi sıkıntılar çekiyor. Esnaf kesimi ülkemizdeki vergi sistemi yüzünden vergilerini düzgün ödeyemiyor. Tüketicide yaşamlarını sürdürmekte güçlük çekmeye başladı. Hükümet bunu gözlemlediği için geçtiğimiz günlerde ÖTV’leri indirdi. ÖTV zaten ülkemize son yıllarda musallat oldu. Gelişmiş ülkelerde bu tür ‘ÖTV’ vergilerini biz duymuyoruz.”

“HÜKÜMETİN TEŞHİSİ YANLIŞ”

“ÖTV indirilmesine rağmen beyaz eşyada, mobilyada ve benzeri şeylerde tüketicilere olumlu yansıyan hiçbir şey göremedik. Bu konuda esnafında çok fazla sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Yalnız hükümetin bu teşhisi yanlıştır. Piyasayı ve tüketiciyi rahatlatıcı başka önlemlerin alınması gerekiyor.”

“YENİ TEDBİRLER ALINMASI GEREKİYOR”

“Ulusal basında geçtiğimiz günlerde İsveç’te fazla toplanan vergilerin insanlara geri dağıtıldığını duyduk. Bizim ülkemizde böyle bir hayal kurmak dahi imkânsız. Az zenginin, çok fakirin olduğu bir ülkede neyin nasıl yapılacağı ile ilgili bir kargaşa var. Hükümet her ne kadar ÖTV’yi indirerek tüketim arzı yaratmak istese de, bu iş doğru bir yöntem değil. Tüketiciler ihtiyacı olan şeyleri borç ve kredi alarak tüketmeye devam ediyor. Bu anlamda merkezi hükümetin yeniden gözden geçirip tüketicileri rahatlatacak yeni tedbirler almasını bekliyoruz.”

Eren Aşnaz

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech