Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çinli Turistlerden Troia Yılına Destek

Çinli Turistlerden Troia Yılına

Çinli Turistlerden Troia Yılına Destek

Her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçiyi ağırlayan Troia (Truva) Antik Kenti’nin 2018 yılı için Kültür ve Turizm Bakanlığınca “Troia Yılı” ilan edilmesi konusunda çalışmalar devam ederken destekler de çığ gibi büyüyor.

ÇATOD (Çanakkale Turistik Otelciler Derneği) Başkan Yardımcısı ve ÇTSO (Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Üyesi Armağan Aydeger ile TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK Genel Sekreteri ÇTSO (Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası) meclis üyesi Ahmet Çelik, Troia’da Çinli turistler ile bir araya gelip antik alanı gezdiler.

ÇİNLİ TURİSTLERDEN DE DESTEK GELDİ

Antik Kenti ziyaret eden Çinli turistler de 2018’in Troia yılı olması için destek verdiler. Antik kenti gezen Çinli turistler, Troia gezisi sonrası yaptıkları açıklamalarda, “Troia çok etkileyici ve çok büyüleyici bir yer. Burayı ziyaret etmek bizim için bir hayaldi ve hayalimizi gerçekleştirdik. 2018 yılının Troia yılı olması da çok önemli. Bizde destekliyoruz” dediler.

TROİA, SADECE TÜRKİYE DEĞİL DÜNYA MİRASIDIR!

Aydeger yaptığı açıklamada, Çinli turistlerin verdiği desteğe teşekkür ederek “Troia sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli kültürel miraslarından bir tanesidir. Dünyada yüzlerce ülkede temel öğretim müfredatı içerisine girmiş, onlarca kitap, belgesel, filme konu olmuştur. Troia, Fatih Sultan Mehmet Han’dan, Mustafa Kemal Atatürk’e kadar hepimizin tarihinde büyük bir öneme sahip olan Anadolu’nun kadim bir değeridir. Troia, en fazla referans kaynağı olan medeniyetlerin de beşiğidir. Roma’dan Paris’e, Andolu’nun birçok medeniyetinde  Troia’nın izini bulabilirisiniz. 2018’in Troia yılı olmasını istiyoruz. Çünkü gerçekleşecek Troia yılı birlikte dünyada birçok uluslar arası turizm fuarında teması işlenecek ve tanıtımda bir marka olunacaktır. Troia yılı birlikte ayrıca dünyada bulunan birçok temsilciliklerimizde Troia temalı sempozyumlar, seminerler etkinlikler düzenlenecek. Troia Yılı ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığımızın koordinasyonunda yıl genelinde eğitim, sanat, bilim,spor gibi alanlarda Trioia temalı etkinlikler tertiplenecek” dedi.

EN ÖNEMLİ KÜLTÜR MİRASIDIR!

TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK Genel Sekreteri ÇTSO (Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Üyesi Ahmet Çelik, “Troia tarihte çok önemli bir öneme sahip. Troia dünyada en önemli kültür mirasıdır. Burada 9 şehir bu bölgede üst üste kurulmuş ve Homeros’un İlyada ve Odesa destanlarına ilham olmuştur. Helen Paris aşk hikâyesinin geçtiği binlerce yıldır insanları bölgeye çeken çok önemli bir kadim değerdir. Troia aslında Anadolu’dur. Gelecek yıllara bu kültür mirasını anlatabilmek için kültür mirasını taşıyabilmek için önemli bir proje olan 2018 Troia yılı olsun projesine destek vermeliyiz. Ve bu kadim değeri tüm dünyaya ve geleceğe aktarabilmeliyiz” diye konuştu.

Armağan Aydeger  ve Ahmet Çelik Çinli turistler ile Troia Antik Kenti içerisinde bulunan Tahta At önünde bir fotoğraf çektirirken, antik kenti de gezdiler.

Haber Merkezi

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech