Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

  ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ

 

ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • Şubat ayında açıklanan Güven Endeksleri; reel sektör için olumlu işaretler verdi:

o             TÜİK verilerine göre, Ekonomik Güven Endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre %6,8 oranında artarak 91,5 değerine çıktı.

o TCMB’nin açıkladığı Reel Kesim Güven Endeksi 6 puan artarak 106,5 değerine yükseldi. Alt endeksler olan genel gidişat, gelecek 3 ayın ihracat sipariş beklentisi ve üretim hacmi beklentisindeki artış bu durumda etkili oldu.

o TÜİK Şubat ayında sektörel güven endekslerinin bir önceki aya göre arttığını açıkladı. Verilere göre, Hizmet Sektörü Güven Endeksi %6,1 artarak 92,9 değerine; Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi %2,1 artarak 97,9 değerine ve İnşaat Sektörü Güven Endeksi %2,1 artarak 76,4 değerine yükseldi.

o İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ise önceki aya göre 0,3 puan artarak 74,6 değerini aldı.

  • TÜİK, Ocak ayında konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %12,8 artarak 95.389’a çıktığını açıkladı. İlk defa satışa çıkan konutlar %10,4 artarak 44.235 oldu ve toplam satışlar içinde payı %46,4 oldu.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • Bu hafta 1 Mart tarihinde FED’in toplantı notlarını içeren Bej Kitap açıklanırken, 3 Mart’ta ise FED Başkanı Janet Yellen bir konuşma gerçekleştirecek. Piyasada bir yanda FED’in Mart’ta faiz artıracağı, diğer yanda ise Haziran’dan önce faiz artışına gitmeyecekleri görüşü mevcut.
  • Euro Bölgesi’nde imalat sanayi PMI endeksi Şubat ayında bir önceki aya göre 1,6 puan artarak 56 değerini aldı ve son 6 yılın en yüksek değerine çıktı. Özellikle Almanya ve Fransa’nın performanslarının Euro Bölgesi’nde büyümeyi destekleyecek seviyede olduğu belirtildi.
  • İngiltere’nin 2016 yılı 4. çeyrek büyüme oranı %0,6’dan %0,7’ye revize edildi. Ancak Brexit’ten etkilenen ülkenin 2016 yılı büyümesi %2 tahmininin altında gerçekleşti: %1,8.
  • Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, ülkenin kreditörleri ile yedi yıl içinde ilk defa “kemer sıkma prensibinin” bırakılması konusunda anlaştıklarını belirtti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise, Yunanistan’ın CCC olan kredi notunu değiştirmediğini açıkladı.
  • Japonya’da imalat sanayi Şubat ayında 53,5 seviyesine çıkarak son 35 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Sanayi üretimindeki olumlu gidiş, büyümede artış yaşanabileceğine işaret ediyor.
Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech