Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sağlıklı Bir Hayat Sizin Elinizde

Sağlıklı Bir Hayat Sizin

Sağlıklı Bir Hayat Sizin Elinizde

Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, sağlıklı bir hayat için “Yeşilay’a destek olma konusunda sonuna kadar varız.” dedi.

Her yıl ülkemizde Mart ayının ilk haftası kutlanan Yeşilay haftasında sigara, alkol ve her türlü bağımlılık yapan maddelerin vermiş olduğu zararlara dikkat çekmek ve toplumda bağımlılık konusunda farkındalık düzeyinin arttırılması amaçlanmaktadır. Önemli halk sağlığı sorunlarından olan alkol, sigara ve uyuşturucu maddelerin kullanımının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemini koruduğunu belirten ve Yeşilay’ın faaliyetlerini destekleyen Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ; bağımlılığın, kişinin zarar görmesine rağmen madde kullanımına devam etmesi, kullandığı maddeyi uzun süre bırakamaması ve madde kullanımını giderek arttırması, sürekli madde arayışı içinde olması şeklinde karakterize edilen bir tablo olduğunu; bağımlılık yapıcı maddenin ise beyin işlevlerini ve tüm bedensel yapıları etkileyerek zamanla organ sistemlerinde kalıcı değişikliklere yol açan, ruhsal ve davranışsal sorunlar oluşturduğunu dile getirdi.

“BİR DEFA DENEMEKTEN NE ÇIKAR?” DEMEYİN

“Sevginin boşluğunu zehirle doldurmayın” diyerek sözlerine devam eden Yeşildağ, “Uyuşturucu madde kullanımı, kişide fiziksel ve duygusal sağlığı bozmakta, etrafı ile uyumlu bir ilişki kurmasını engellemekte, kişinin enerjisini tüketmekte ve vücuda olduğu gibi zihne de zarar vermektedir. Akıl ve iradeyi işlemez hale sokmaktadır. Zararlı alışkanlıklardan en güzel korunma yolu hiç başlamamaktır, en fazla tuzağa da ‘Bir defa denemekten ne çıkar?’ sorusuyla düşülmektedir. Bu yüzden çocuklar ve aileleri her zaman dikkatli olmalılar. İyi bir eğitim, düzenli bir aile ortamı ve toplum yapısı, madde bağımlılığıyla mücadelede yol almamıza yardımcı olacaktır. Uyuşturucu ve alkol bağımlılığını ortadan kaldırmak için fizyolojik ve psikolojik tedavi süreçleri birlikte yürütülmelidir. Dolayısıyla tedavisi zaman ve sabır ister. Tedavi altına alınan kişilerin tedaviyi kendilerinin istemesi ve kararlı olması gerekir. Kamu Hastaneleri Birliği olarak tüm tesislerimizle bu zararlı maddelerden kurtulmak isteyenlere destek olma konusunda sonuna kadar varız.  Tüm vatandaşlarımızın, uyuşturucu, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak sağlıklı bir hayat sürmesini dilerim” açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

 

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech