Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yeni Bir Deprem Fırtınası Mı?

Yeni Bir Deprem Fırtınası

Yeni Bir Deprem Fırtınası Mı?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi emekli Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Doğan Perinçek, Ayvacık bölgesinde süren depremlerle ilgili değerlendirme yaptı.

Perinçek, “Artçı sayısının yaklaşık bir günde 22 sayısından 129 sayısına ulaşması Gülpınar depreminin anormal davranışlarından bir tanesi olarak değerlendiriyorum” dedi.

ARTÇILAR YÜKSELMEYE BAŞLADI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi emekli Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Doğan Perinçek sosyal medya hesabından kamuoyuna yaptığı açıklamada, “ Dün gece yarısı artçı sayısı 22 ye kadar düşmüştü (ikinci harita). Sonra yükselmeye başladı, dün saat 15.45’te 69 sayısına ulaştı. Son 24 saat diliminde bu gece yarısı saat 4.00 itibarıyla 129 sayısına ulaştık (ilk harita). Son iki gün içinde en büyük deprem 3.9 büyüklükte oldu ve bu gece saat 4.24’te gerçekleşti. Artçı sayısının yaklaşık bir günde 22 sayısından 129 sayısına ulaşması Gülpınar depreminin anormal davranışlarından bir tanesi olarak değerlendiriyorum” dedi.

YIKICI DEPREM YARATMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Perinçek açıklamasında “Dünden itibaren yeni bir deprem fırtınası yaşamaya başladık. Dün olan 3.6 büyüklükteki deprem yeni bir deprem fırtınasının başlangıcı olarak kabul edilebilir. Gülpınar batısında olan Haziran-Temmuz 2016 depremlerini ilk evre sayarsak Gülpınar depremlerinin dördüncü evresine girmiş oluyoruz. Yeni deprem fırtınasında deprem sayısı arttı fakat büyüklükleri şu an itibarıyla 3.9’yı geçmiyor. 6 Şubatta başlayan ikinci faza göre çok daha sakin bir deprem fırtınası yaşamaya devam edeceğiz. Bu son fazın önceki fazlara göre daha kısa süreceğini ve yıkıcı deprem yaratmayacağını düşünüyorum. Yeni deprem fırtınasının en az 4 gün daha süreceğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Nermin G. Yıldız

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech