Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Domates Güvesiyle Toplu Mücadele Edilecek

Domates Güvesiyle Toplu Mücadele

Domates Güvesiyle Toplu Mücadele Edilecek

Çanakkale’de domates toplam 15 bin dekar alanda güvesine karşı toplu mücadele kararı alındı.

Çanakkale İl gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çanakkale Ziraat Odası ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında Kumkale Ovası ve civarındaki köylerde 15 bin dekar alanda biyoteknik mücadele uygulanacak. Çanakkale Merkez ve Bağlı ilçelerinde domates tarımının yoğun yapıldığı köylerde Domateste Güvesi Zararlısıyla Mücadele için yapılan proje kapsamında ilk eğitimler başladı. Merkeze bağlı Çıplak Köyünde düzenlenen toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, İl Genel Meclisi Başkan Yardımcısı Ufuk Ünver, şube müdürleri, köy muhtarları, teknik personel ve çok sayıda üretici katıldı.

“TÜM PAYDAŞLAR BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ”

Toplantıda konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, “İlimizde Domates Güvesi ile mücadele 2010 yılında bu yana yürütülmektedir. 2016 yılı ağustos ayından bu yana ilimizde domates güvesi oranında ciddi bir artış görüldü. Bunun nedeni havaların ılıman gitmesi ve bazı üreticilerin zararlı ile mücadelede özen göstermemesinden kaynaklanmakta. Bu durum bizi ve ziraat odamızı tedirgin etti. Bizde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ziraat Odası, Köy Muhtarları, Önder çiftçiler bir araya gelerek bir eylem planı belirledik. Domates yetiştiriciliğinin yoğun yapıldığı köylerde eğitim çalışmaları yaparak çalışmalarımıza başladı. Bu gün burada ilkini gerçekleştirdiğimiz toplantılarımıza başlıyoruz. Domates güvesi ile mücadelede tüm paydaşlar olarak birlikte hareket etmemiz gerekmektedir. Bize gerek domates güvesi ve diğer konulardaki sorunlarınızı anında iletmenizi istiyorum. Bakanlığımız bu konuda her tarım işletmesine bir danışman görevlendirdi” dedi.
Teknik personel tarafından toplantıya katılan üreticilere domates hastalık ve zararlıları, domates güvesi ile mücadele konularında sunumlar yapıldı. Domates güvesinin yaşam döngüsü konusunda görüntülü bilgi verildi. Lifletler dağıtıldı.

Toplantı, üreticilerin sorularını cevaplanması ve domates güvesi ile mücadele konusunda alınan kararların üreticilere iletilmesiyle sona erdi.

İHA

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech