Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

  ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ

 

ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

TÜRKİYE EKONOMİSİ

 • TÜİK, Ocak ayında enflasyonun bir önceki yılın aynı ayına göre %9,2 oranında arttığını açıkladı. Aylık olarak en yüksek artış %6,4 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” kaleminde, en fazla düşüş ise %7 ile “giyim” kaleminde gerçekleşti. Beklentiler enflasyonun bu ay %8,6 seviyesinde olacağı yönündeydi.
 • TCMB, “Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu”nda Ocak ayında Türk Lirasındaki değer kaybı nedeniyle fiyatlarda artış yaşandığını, Ocak ayının TL’deki değer kaybına bağlı olarak tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskılarının güçlü seyrettiği bir dönem olduğunu açıkladı.
 • TÜİK tarafından yayınlanan dış ticaret verilerine göre 2016 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat %9 artarak 12,8 milyar Dolar, ithalat ise %2,3 artarak 18,4 milyar Dolar oldu. Aralık ayı verileriyle birlikte 2016’da toplam ihracat 142,6 milyar Dolara ulaşırken, ithalat ise 198,6 milyar Dolar oldu.
 • TİM, Ocak ayında ihracatın son 4 yılın en yüksek büyüme oranını kaydederek, %15 artışla 10,5 milyar Dolar olduğunu açıkladı.
 • ISO ve Markit işbirliğinde hazırlanan imalat Sanayi PMI endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre 1 puan artarak 48,7’ye yükseldi. Ocak ayı PMI anketine göre ihracat siparişleri artarken, Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle imalat sektörünün girdi fiyatlarında yukarı yönlü baskı olduğu belirtildi.
 • Dünya Bankası, Türkiye’nin büyüme tahminini 2016 yılı için %2,1’e indirdi. Kasım ayında yapılan bir önceki tahmininde bu oran %3,1 idi. Banka, “Türkiye Düzenli Ekonomik Notu”nda yaptığı açıklamada Temmuz ayındaki darbe girişimi nedeniyle hem tüketici hem reel sektör güveninin gerilediğini, turizm gelirlerinin azaldığını bu nedenle 4. çeyrekteki büyümenin beklenenden düşük geleceğini belirtti. Banka 2017’de ekonominin ihracat ile tekrar toparlanacağını ve büyüme beklentilerinin %2,7 olduğunu açıkladı.

DÜNYA EKONOMİSİ

 • ABD Merkez Bankası FED geçen hafta yaptıkları toplantıda ülke ekonomisinin iyiye gittiğini belirtti ve faizlerde herhangi bir değişiklik yapmayarak %0,5-0,75 bandında bıraktı.
 • ABD’de yeni yaratılan istihdam verisi Ocak ayında 227 bin kişi olarak 175 bin kişilik beklentilerin üstünde açıklandı. Öte yandan işsizlik oranı ise 0,1 puan artarak %4,8’e yükseldi.
 • Euro Bölgesi’nde olumlu işaretler açıklandı. Bölgede enflasyonun Ocak ayında enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle %1,8’e çıktığı belirtildi. Aralık ayında enflasyon %1,1 olarak gerçekleşmişti. İşsizlik oranı ise Aralık ayında %9,6’ya geriledi.
 • Rusya’da Ocak ayında imalat sanayi PMI endeksi Haziran 2008’den bu yana ilk defa en yüksek seviyeye çıktı ve bir önceki aya göre 1 puan artarak 54,7 değerine yükseldi.
 • Çin’de ise imalat sanayi PMI endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre 0,9 puan gerileyerek 51 puana düştü ve beklenti seviyesi olan 51,8’in altında kaldı.
Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech