Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Depremin Bilançosu

Depremin Bilançosu Çanakkale Valiliği

Depremin Bilançosu

Çanakkale Valiliği tarafından yapılan son bilgilendirmede depremin verdiği hasarın bilançosu gözler önüne serilirken, deprem sonrası yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verildi.

Valilik tarafından yapılan bilgilendirme şu şekilde; “06 Şubat 2017 tarihinde saat 06:52 de Ege Denizi’nde İlimiz Ayvacık İlçesi Gülpınar Köyü açıklarında meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin ardından Valiliğimiz koordinasyonunda Ayvacık Kaymakamlığı, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Kızılay Başkanlığı, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, UEDAŞ İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi başta olmak üzere ilgili tüm kurumlar deprem bölgesine intikal etmiş ve çalışmalara derhal başlanmıştır.

Yapılan hasar tespit çalışmalarında 07.02.2017 saat 17:00 itibariyle yapılan tespitlere göre Ayvacık İlçesi Yukarıköy Köyü başta olmak üzere toplam 17 yerleşim biriminde 290 ağır hasarlı konut, 216 hafif hasarlı konut, 1 ağır hasarlı kaplıca, 2 ağır hasarlı cami ve 40 ağır hasarlı ahır tespit edilmiş olup, hasar tespit çalışmalarına devam edilmektedir.

Ön hasar tespit çalışmaları tamamlanan 101 adet konutta zarar tespit çalışmaları tamamlanmış olup, 11 Şubat Cumartesi gününe kadar zarar tespit çalışmalarının tamamlanması planlanmaktadır.

Meydana gelen depremde 8 vatandaşımız yaralanmış olup, 7’si taburcu edilmiş, 1’inin tedavisine devam edilmekte ve hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Deprem bölgesinde 4 Ambulans, 2 UMKE Ekibi ve 1 UMKE Acil Çadır Ünitesi hazır halde görev icra etmektedir.

Tarım İl Müdürlüğünce yapılan tespitlerde 15 küçükbaş, 1 büyükbaş hayvanın telef olduğu tespit edilmiştir. İyileştirme çalışmaları kapsamında; AFAD Başkanlığı ve Kızılaydan 338 çadır, 1052 battaniye, 700 yatak, 200 katalitik soba, 5 şapkalı soba ve 200 aile mutfak seti bölgeye ulaşmış ve kullanılmıştır.

Devam etmekte olan artçı sarsıntılar sebebiyle afetten etkilenen köylerimizden gelen ilave talepleri karşılamak üzere AFAD Başkanlığı koordinasyonunda Balıkesir AFAD Bölge Lojistik Deposundan sevk edilen 60 çadır, 300 yatak ve 480 battaniye bölgeye sevk edilmiş ve dağıtımı planlanmıştır.

Ayrıca, AFAD Başkanlığından 200 adet yaşam konteyneri bölgeye intikal ettirilmiştir. Bu konteynerlerin 100 adedi Yukarıköy, 100 adedinin de afetten etkilenen diğer köylere kurulması planlanmıştır. Yukarıköy Çadırkent alanına konteynerlerin kurulumuna başlanmış ve saat 09:15 itibari ile 27 adeti kurulmuştur. Köylerdeki konteyner altyapısının hazırlanması ve kurulumu için Kurumlarımızdan 15 kamyon, 6 kepçe, 2 dozer, 4 greyder, 4 vinç ve 2 silindir görevlendirilmiş ve saha çalışmalarına başlanmıştır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünce, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için ilk etapta 1.050.000 TL ödenek tahsis edilmiş ve Ayvacık Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hesaplarına aktarılmıştır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı acil ihtiyaçları tespit etmek amacıyla 3 ekip oluşturmuştur. Bu ekipler depremzedelerle görüşerek ayni ihtiyaçları tespit etmeye devam etmektedir. Ayni ihtiyaç olarak belirlenen çocuk maması, hasta bezi, çocuk bezi gibi malzemeler dağıtılmaya başlanmıştır.

AFAD Başkanlığınca, depremden etkilenen vatandaşlarımızın ilk ve acil ihtiyaçlarının karşılanması için, ilk etapta tahsis edilen 500.000 TL ödenek Ayvacık İlçe Kaymakamlığına aktarılmıştır. Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) tarafından Yukarıköy konteyner kent alanının tüm aydınlatma ve elektrik tesisatı tamamlanmıştır. Ayrıca bölgenin tüm elektrik altyapısı gözden geçirilmiş ve ekipler sahada faal olarak çalışmaktadır.

Kızılay tarafından, 31 personelle vatandaşlarımızın tüm yemek ve iaşe ihtiyaçları karşılanmaktadır. AFAD Başkanlığınca biri koordinasyon tırı olmak üzere 14 araçla hizmet verilmekte ve tüm çalışmaları koordine etmektedir. Depremden etkilenen bölgede acil ihtiyaçların karşılanması için 198 adet personel görev almaktadır.

Afet bölgesinde artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle oluşacak yeni durumlar ve vatandaşlardan gelecek yeni taleplerin karşılanması için Çanakkale Valiliği Afet Yönetim Merkezi koordinasyonunda çalışmalara devam edilmekte ve ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanmasına yönelik tedbirler derhal alınmaktadır. Depremden zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizle kamuoyuna saygılarımızı sunarız.”

Haber Merkezi

 

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech