Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hayvan Zehirlenmelerinde Suç Kimin?

Hayvan Zehirlenmelerinde Suç Kimin?

Hayvan Zehirlenmelerinde Suç Kimin?

Son zamanlarda yaşanan hayvan zehirleme vakaları kentte tartışmalara yol açtı. ÇAHAYSEV Valiliğin yardımını beklediklerini ifade ederken; AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Avukat Gültekin Yıldız “Hayvan ölümlerinden birinci derecede sorumlu Çanakkale Belediyesi’dir” dedi.

Çanakkale’de birçok ilden hayvansever derneğinin katılımı ile birlikte bugün basın toplantısı gerçekleştirildi. Yalı Hanı’nda yapılan toplantıda, geçtiğimiz hafta başta Esenler Mahallesi ve stadyum bölgesinde yaşanan zehirlenme vakalarına tepki gösterildi. Çanakkale Hayvan Severler Derneği (Çahaysev) Başkanı Tuğçe Öztürk burada yaptığı açıklamada; “Ortak bir acının sonunda büyük bir dayanışma ile bir aradayız. İda Dayanışma, Çahaysev, Ece Hayder, Gelibolu Hayvanseverler Derneği, Lâpseki Hayvanseverler Derneği, Kepez Hayvanseverler Derneği bugün hepimiz buradayız. 2017 yılında Barışın kenti olan Çanakkale’de, sokak hayvanlarının üreme dönemi olan bugünlerde zalimce ve çağ dışı kalmış bir yöntem uygulanıyor olması bu şehir için kara bir lekedir” dedi.

Çanakkale Hayvan Severler Derneği (Çahaysev) dönem sözcüsü Aytül Özçelik  konuyla ilgilenmesi gereken yetkililerin duyarsızlığından şikayet etti. Konuşmasında Çanakkale Valiliği’ne seslenen Aytül Özçelik; “Olay günü zehirlenme vak’aları ardından 5199 sayıyla belirlenmiş, illerde bu işin sevk ve kanalizesini yapan Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nü derhal aradım. Telefonum sürekli olarak meşgule atandı. Çanakkale Belediyesi’nin aradım hemen yetkililer olay yerine gittiler. Torba torba şehirde zehirli et topladık. Özel veterinerlerde ki 3 köpek kurtarıldı. 5199 sayılı kanunun 15. Maddesi, sokaklarda kalan hayvanların aslında sahipsiz olamadığını, onların sahibinin devlet olduğunu ve bu sorumluğu her ilde valiliğin başkanlığında, il hayvan hakları kuruluna verildiği kanunla belirlemiştir. Çanakkale Valiliği’ne sesleniyorum, lütfen sizin makamınızda olan İl Hayvan Hakları Müdürlüğü’nü toplayın. İl Hayvan Hakları Müdürlüğü üç ayda bir toplanması gerekirken bir yıldan beri toplanmıyor. Biz burada kocaman bir kitleyiz. Mağdur kitleyiz, bize kim sahip çıkacak” diye konuştu.

YILDIZ: “BELEDİYEYE MAMA KABI HEDİYE EDELİM”

Konuyla ilgili AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı da bir açıklama yaptı. Çevre Şehir ve Kültür Biriminden Sorumlu ve İlçe Başkan Yardımcısı Gültekin Yıldız, “Zehirlenme olaylarının farklı mahallelerde, aynı anda yaşanması ve toplu ölümlerin olması, şehir halkı nezdinde Çanakkale Belediyesini zan altında bırakmaktadır. Belediyenin bu olayların faili olup olmadığı bilinmese de, sokak hayvanlarıyla ilgili görevlerini yerine getirmediği için bu ölümlerden 1. derecede sorumlu olduğu açıktır. Eğer yapılacak soruşturma neticesinde, bu olayın Çanakkale Belediyesi ile bir ilgisi tespit edilirse, sorumlu yöneticilerin hatta Ülgür Gökhan’ın istifa etmesi gerekir. Yasa gereği sokak hayvanlarının barınması, beslenmesi, korunması, aşılanması, tedavisi ve kısırlaştırılması Belediyenin görevi olmasına rağmen, görevini layıkıyla yerine getirmeyen Çanakkale Belediyesi hayvan hakları konusunda sınıfta kalmıştır. Türkiye ortalamasının altında hizmet vermektedir. Tam donanımlı bir hayvan barınağı ve tedavi merkezi bulunmamaktadır. Sokaklardaki hayvanlarımız gönüllü hayvan severlere emanettir. Belediye sokaklarımıza mama ve su kabı koymaktan bile acizdir. Eğer yaklaşık 200 milyon TL yıllık bütçesi olan Çanakkale Belediyesi 10.000 TL – 15.000 TL ayırıp bu mama ve su kaplarını alamıyorsa biz Ak Partili belediyelerden veya kendi imkânlarımızla temin ederek seve seve kendilerine hediye edebiliriz” dedi.

Dilek Akşen

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech