Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Referandum çalışmaları hızlanıyor

Referandum çalışmaları hızlanıyor Çanakkale

Referandum çalışmaları hızlanıyor

Çanakkale Halkevi tarafından geçen hafta sonu Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay’ın katılımı ile ‘Başkanlığa Hayır Bu Memleket Bizim!’ başlığı altında söyleşi düzenlendi.

Yeni Anayasa için yakın zamanda referanduma gidileceği açıklamasının ardından Evet ve Hayır çalışmaları da başladı. Çanakkale Halkevi tarafından geçen hafta sonu Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Nuri Günay’ın katılımı ile ‘Başkanlığa Hayır Bu Memleket Bizim!’ başlığı altında söyleşi düzenlendi. Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisi’nde bulunan Ercan Adsız toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Günay, Yeni Anayasa paketi hakkında bilgilendirme yaptı.

Anayasa değişikliği paketi hakkında bilgilendirme yapan Genel Başkan Yardımcısı Günay, şunları söyledi; “Ülke tarihinin en kritik dönemlerinden bir tanesinden geçiyoruz. Önümüzdeki 2-3 ay, gerçekten demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin, bunlardan da öte bireylerin, yani yurttaşların kendilerini bir vazife ile hazır hissetmesi gereken bir dönem. Dolayısı ile tartıştığımız şey aslında, sosyalistler ne yapacak, Atatürkçüler ne yapacak, CHP, HDP ne yapacak tartışmasından ziyade, bu ülkenin vatandaşlarının bugün ne yapması gerekiyor?

“BÜTÜN İNSANŞLARIN VAZİFELİ OLDUĞU BİR DÖNEMDEYİZ”

“Siyasi partilerin ne yapacağını konuşuyor değiliz. O yüzden milletvekilinden örgütlerin yöneticilerine kadar, sendikaların yöneticilerine kadar, ama hiçbir yere üye olmayan insanların da vazifeli olduğu bir dönemdeyiz. Hani deniyor ya seferberlik hali diye, bizim açımızdan da bu geçerli. Bu süreç esas hali ile şu anda yaşadığımız fiili diktatörlük rejiminin yasalar ile güvence altına alınmak istediği bir geçiş dönemi. Bunun ilk perdesini mecliste oynadılar. Paketi oyladılar ve geçirdiler, MHP ve AKP ortaklığında. Aslında olması gereken tersiydi.”

“ANAYASALAR UZLAŞMA YASALARIDIR”

“Biliyorsunuz Anayasalar toplumların uzlaşma yasalarıdır. O toplumdaki farklılıkların, farklı etnik kimliklerin, inanışların, cinsiyet tercihlerinin, her ne varsa bir arada yaşabilmeleri için yapılan sözleşmelerdir ve öyle olması gerekir. Aslında bu bir tartışma ile yapılır. Bir mücadelenin birikimi olur bu tartışmalar. Peki böyle bir şey var mı? Yok. Başkanlığı ağızlarına aldıklarından itibaren bu ülkenin başına birçok felaket getirdiler. Ama son dönemde, 15 Temmuz’un ardından, darbe ile uğraşıyoruz derken, Kasım ayında tekrar başkanlık lafını ağızlarına aldılar. Geçtiğimiz bir iki ay içerisinde de son geçen hafta yapılan oylama ile de sonlandırdılar. Şimdi de önümüzde bir referandum var.”

 Eren Aşnaz

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech