Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Küçük esnaf bitiyor

Küçük esnaf bitiyor Türkiye

Küçük esnaf bitiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nun verilerine göre 2016’nın tamamında 101 bin 614 esnafın kepenk kapatarak kilit vurduğu açıklandı. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Çanakkale esnafı, özellikle dolar kurunun 4 liraya yaklaşması, petrole ve vergilere gelen zamların mal fiyatlarını arttırdığı gibi halkın alım gücünü de düşürdüğü görüşünde…

Geçen yıla oranla ciroda yarı yarıya dikey düşüş olduğunu ifade eden esnaf, Çanakkale’de de böyle giderse birçok esnafın kepenk kapatmaktan başka çaresinin olmayacağını belirtti. Esnaf, küçük esnafın bitme noktasına geldiği görüşünde…

Muhammet Çetin; “Dolar 4 liraya dayandı. Beş liraya sattığımız bir aynayı şu an 4,75 liraya kendimiz alıyoruz. Çok etkiliyor. Ürünlerin yüzde 30-40’ını dolar bazında alıyoruz. Yerli seramiklerde sırlar olsun, boyalar olsun onlar imalatçılarda dolar bazında alındığı için otomatikman fiyatlarda yüzde 20 ile 35 arasında bir artış olacak. Bu da işlerin düşüşüne sebep olacaktır. Ciro açısından Aralık, Ocak ayı için geçen senenin dik yarısı diyebilirim. İşlerde düşüş var. Hali ile benzin yükseldi, bağ kurlar arttı. Bu durum şu an küçük esnafı bitiriyor. Bizim gibi küçük esnafları bitiriyor.”

ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR, MAL FİYATLARI ARTIYOR

Onur Ezer; “Geçen sene 15 Temmuz’dan sonra işler bayağı bir düştü. Dolar ve Euro’nun yükselmesi bizim mallarında fiyatlarının yükselmesi demek. Fiyat arttıkça alım gücü de azalıyor. Tabii bizim için Mart’tan sonrası önemli, bu bizim için belirleyici olacak. Geçen sene zaten kötü bir sezon geçirdik. Mart başladıktan sonra anlarız ama daha önceki seneler gibi olmaz. Çünkü biz 3 liraya aldığımız malı şimdi 5 liraya alıyoruz. Bunu da satarken biraz daha pahalıya satmak zorundayız. İnsanların alım gücü düştü.”

“RAFA GİREN ÜRÜNDEN ZARAR EDİYORUZ”

Alpaslan Çelik; “Son dönemlerde piyasa çok durgun. Piyasanın durgun olmasının sebebi doların kur artışı. Kur artışlarından çok etkileniyoruz. Şundan altı, yedi ay öncesinde aldığımız ürünleri tekrar rafa geri koyamıyoruz. Sattığımız ürünleri tekrar geri almaya kalktığımız zaman arada 70-80 kuruşluk bir artış olmasından dolayı rafa girerken sattığımız ürünlerden zarar ediyoruz. İnşallah piyasalar açılır. Ancak piyasaların açılması da dolar kuru ile alakalı, çünkü bizim dükkânımıza Türk Lirası ile giren hiçbir ürün yok. Bütün ürünlerimiz ithal mal olduğu için dolar kuru üstünden giriyor. Türkiye’de üretim olmadığı için durum bu… Ne zaman teknoloji ile ilgili bir üretim olursa ancak o zaman düzelir. Geçen seneye oran ile satışlarımız bayağı bir düştü. Geçen yılın cirolarını yakalayamıyoruz ama vergiler her geçen gün daha çok artıyor. Yani yılda vergilerdir KDV’sidir şudur budur arttı.”

“HERKES BİR ŞEYLER SATIP BORÇ KAPATMA DERDİNDE”

Mustafa Ağırkaya; “Biz, yüzde yüz dolar endeksliyiz. Dolara endeksli çalıştığımız için de dolar kurunun bir sent yükselmesi bizim işimize en küçük parçada beş dolar fark ettiriyor. Çünkü birçok elden geçtiği için üst üste herkes bir kar marjı koyuyor. Ondan dolayı da fiyat yükseliyor. Durumlar böyle ve iç açıcı değil, sıkıntılı. Hükümetin buna bir an önce bir düzenleme getirmesini, bize kredi imkânı sunmasını istiyoruz. İşler de çok hareketli değil. Kimsede para yok. Bunun analizini yapmak çok basit aslında internetten geçen yılki ilan kriterlerine bakın, bir de bu yılkine bakın. Arada yaklaşık yüzde yetmiş artış var. Çünkü herkes bir şeylerini satıp borçlarını kapatma derdinde…”

“İNSANLAR PARALARINI ÇIKARTMAK İSTEMİYOR”

Deniz Önder; “Durumlar hiç iç açıcı değil. Daha önce biraz hareketlilik vardı ama artık yok. Çarşı, kuru kalabalık, insanlar sadece geziniyor. Geçen sene bu yıllara göre ciddi bir düşüş var diyebilirim. Bu sene alışveriş yok. Alım gücünün düştüğü belli oluyor. Biz esnaf olarak bunu hissediyoruz. Halka ne yansırsa biz de hissediyoruz. İnsanlar paralarını çıkartmak istemiyorlar.”

Eren Aşnaz

 

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech