Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çipli kimlik kartlarına ilgi yoğun

Çipli kimlik kartlarına ilgi

Çipli kimlik kartlarına ilgi yoğun

Çanakkaleli kent sakinleri, yeni yılın gelmesiyle başlayan nüfus cüzdanı değişimine büyük ilgi gösterdi. Yeni Çipli kimlik kartlarını almak isteyen vatandaşlar, İl Nüfus Müdürlüğü koridorlarında uzun kuyruklar oluşturdu.

Uzun zamandır beklenen Çipli kimlik kartlarının dağıtımı, ilk olarak 14 Mart 2016 tarihinde pilot il seçilen Kırıkkale’de başlamıştı. Kırıkkale’de başlayan pilot uygulama, sistemin işleyişi açısından belirleyici oldu. Yeni kimliklerde vatandaşın, kimlik sahibi olduğunu doğrulaması için PIN kodu sistemi uygulanıyor. Çanakkale’de yeni T.C. Kimlik kartlarının verilmesi ve kişiselleştirme işlemleri, 2 Ocak 2017 tarihinde Çanakkale İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nde başladı. Mevcut nüfus cüzdanlarını Çipli kimlik kartları ile değiştirmek isteyen kent sakinleri, randevularını internetteki ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden aldıktan sonra son 6 ay içerisinde çekilmiş olan biometrik fotoğrafları ve mevcut nüfus cüzdanlarıyla birlikte, Çanakkale İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne giderek yapabiliyor.

Çipli kimlik kartlarına geçiş yapılan 2 Ocak tarihinden bu yana, Türkiye’deki her ilde olduğu gibi Çanakkale’de de yeni kimlik kartlarına halkın ilgisi yoğun oldu. Konuyla alakalı gazetemize açıklamalarda bulunan Çanakkale İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Ayten Bulunmazer, yeni Çipli kimlik kartlarının eski nüfus cüzdanlarına göre çok daha güvenli ve taklit edilemez olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti; “Çipli kimlik kartları, TÜBİTAK’ın uzun zaman üzerinde çalıştığı ve bilimsel araştırmalar sonucu geliştirilmesiyle taklit edilmesi mümkün olmayan bir kimlik kartıdır. Bolu ilinde uzun zamandır pilot bir uygulama yapılıyordu. Resmi olarak 2015 yılının Nisan ayında Kırıkkale’de tam olarak uygulanmaya, vatandaşa verilmeye başlandı. 2017 yılının Ocak ayında da zaten tüm Türkiye genelinde uygulamaya geçildi. 2016 yılının Ağustos ayında 10 ilde yaygınlaştırılmıştı. Bu Çipli kimlik kartları, taklit edilmesi mümkün olmayan ve kişisel verilerin, biometrik verilerin girilerek oluşturulmasıyla güvenlik yönünden de gayet avantajlı. El izi, parmak izi, avuç içi(aya) izi alınıyor. Bu kişisel verilerin hepsi Çipli kimlik kartına yükleniyor ve elektronik ortamda güvenlik açısından takibinin yapılması kolay hale geliyor. Biz kişinin nüfus kütüklerinde fotoğrafını görebiliyoruz. Ama başka birinin kendine ait olmayan bir kimlik çıkarması, sahtesini oluşturması mümkün değil. Eskiden bu tür mağduriyetler olabiliyordu. Yeni kimliklerle bu tarz sahteciliklerin yapılması imkansız.”

 

“TALEP FAZLA AMA ÖNCELİĞİMİZ ÖĞRENCİLER”

“Bu Çipli kimlik kartları yeni doğanlarda eğer bir ay içerisinde bildirimi yapılırsa ücretsiz olarak veriliyor. Ama bir ay içerisinde yeni doğan bildiriminde bulunulmazsa bu durumda yeni kimlik kartı için 16 TL ücret alınıyor. Eski nüfus cüzdanının yeni Çipli kimlik kartı ile değişimleri de 16 TL. Eğer vatandaş Çipli kimliğini almış ve kaybetmiş olarak tekrar çıkarmak için başvurursa 32 TL ödeme yapması gerekiyor. Talep çok fazla. Bu süreç en az 3 yıla yayılacak. Şu an için değişimin bir aciliyeti yok. Eski nüfus cüzdanında fotoğrafı yıpranmamış olan, kullanılabilir durumda olanların acil değiştirmesi gerekmiyor. Ancak eski cüzdanı kaybolmuşsa veya yıpranmışsa onların müracaat etmesi gerekiyor. Biz bu değişimleri yaparken öncelikle üniversitelerinde sınava girecek olan öğrencilerimizin işlemlerini yapıyoruz. Yani onlara öncelik sağlıyoruz. Sonuçta onların sınavlara girişte, elinde kullanabilecekleri bir kimlik olmalı. Diğer taraftan randevu alıp gelen vatandaşlarımıza da randevu sırasına göre yeni kimlik kartlarını veriyoruz. Bir gün içinde bir gişede yaklaşık olarak 50 ila 60 vatandaşımıza hizmet verebiliyoruz. Çünkü her kişinin biometrik verilerinin alınması 15 ila 20 dakika kadar sürüyor. Şu anda 3 gişe aktif çalışıyor. Genel Müdürlükten 2 gişe daha talep ettik. O gişeler de geldikten sonra daha fazla sayıda vatandaşımıza Çipli kimlik kartlarını verme imkanımız olacak. Yeni kartlar şu aşamada sadece kimlik kartı olarak kullanılacak. Ehliyet ve Pasaport bilgilerini içermeyecek.”

GÜNNOŞ YILDIZ – ENGİN ÖREN

Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech