Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

DİSK Genel İş Çanakkale Şubesi tarafından, dün yazılı basın açıklamasında bulunuldu. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakları ile ilgili yapılan basın açıklamasında, “Milyonları geçici işçiliğe mahkum edecek yasal düzenlemelere geçit vermedik” ifadeleri kullanıldı.

Milyonlarca emekçiyi ilgilendiren, emeklilik hakları ve tazminatlarla ilgili, DİSK Genel İş Çanakkale Şubesi tarafından basın açıklaması yapıldı. Genel İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “Çocuklarımız ve geleceğimiz için alanlarda, meydanlarda, işyerlerinde direndik. Mücadelemiz sonuç verdi; Torba yasa içinde yer alan, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilere belirli süreli iş sözleşmeleri dayatan, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve iş güvencesini yok eden ve emeklilik haklarını tırpanlayan ilgili yasa maddeleri kanun teklifinden çıkarıldı. Benzer şekilde tam zamanlı çalışma yerine kısmi zamanlı çalışmayı teşvik eden yasa maddesi de geri çekildi.

Meclis önünden işyerlerine kadar bulunduğumuz her yerde işçi sınıfının kazanılmış haklarına, 25 yaş altı ve 50 yaş ve üzerinden başlayarak adım adım tüm işçilerin kıdem tazminatının elinden alınmasına yönelik bu saldırıya direndik ve geri püskürttük. Milyonları geçici işçiliğe mahkum edecek yasal düzenlemelere geçit vermedik.

Bu hak gaspı girişimine karşı işyerlerinde, meydanlarda, bulunduğu her yerde kararlılıkla ve inatla işçi sınıfının iradesini savunanları ve tüm üyelerimizi selamlıyoruz.

İşçi sınıfı örgütü olarak, emek ve demokrasi mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğiz.

Herkesin insanca çalışacağı ve insanca yaşayacağı Emeğin Türkiye’sini kurmak için mücadeleye devam!” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi

 


Bu haber 17/11/2020, Salı günü yayınlandı, 181 defa görüntülendi
*