Cebelleşiyoruz

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Mart’ta kapanan dükkanlar, 1 Haziran’dan itibaren açıldılar ve faaliyete başladılar. Şoförler, bakkallar, berberler, kuaförler pandemi sürecinde, yaklaşık 8 aydır, dükkanları kapanmasın diye iş yapmaya ve ayakta kalmak için mücadele etmeye devam ediyorlar. Kredilerin geri ödemelerinin başlaması, dolar kurundaki artış ile alınan ürünlerin fiyatlarının maksimuma çıkması esnafı pekçok konu ile aynı anda cebelleşir duruma getirdi. Bakkallar, Şoförler ve Berberler Odası’nın Çanakkale başkanları ile röportaj gerçekleştirdik. Sektörlerin temsilcileri, esnafın neler yaşadığını ve beklenen çözümleri sıraladılar.

Esnaf, Mart ayından beri o kadar çok sorun ile cebelleşmeye başladı ki, sorunlara düşünülen çözümler artık yetersiz kalmaya başladı. Pandemi sürecinde kapanan işletmelerin, sahiplerinin çektikleri kredilerin geri ödemeleri, alınan ürünlerin tavan fiyatlarının her geçen gün bir üste çıkması, esnafın giderlerini bir hayli arttırdı. Sektörlerin Çanakkale’deki temsilcileri ile geçtiğimiz gün röportajlar yaptık. Bakkallar, Şoförler ve Berberler Odası’nın başkanları üyelerinin sorunlarını gazetemiz ile paylaştılar.

“3 konuda bakkallar ciddi sorun yaşamaktadırlar”

Çanakkale Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Engin Kandemir, “Saat 22.00’den sonra alkol satışlarının yasak olması, esnafımızı mağdur etmeye devam ediyor. 100 metre kuralı da ciddi şekilde esnafı mağdur ediyor. Sürücü kursu, yurt, cami, okul gibi alanlara işletme 100 metreden yakın ise tekel ürünlerinin satışı yapılamıyor. Bu iki konunun dışında ise zincir marketlerin, neredeyse her mahallede çok sık bir şekilde açılması bakkalları zarar ettirmeye, dükkan kapatmaya kadar götürüyor. Yetkilerimiz zaten artık azaldı. Sadece vatandaş üye kaydı yapmak için odaya geliyor” dedi.

“Birinci öncelik sağlık, ikinci öncelik ise ekonomidir”

Çanakkale Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ayhan Engin, “Öncelikli konu sağlıktır. Sağlıkla ilgili, koronavirüs tedbirlerini ciddi şekilde uygulamaya devam ediyoruz. Virüsün bir başkasına ve kendimize bulaşmasını engellemek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu noktadan sonra vatandaşlar da önlemlere maksimum şekilde uymalıdırlar. Sağlıklı kalmak birinci önceliktir. İkinci öncelik ise ekonomidir.

“Bu süreçte sabırlı olmamız gerekmektedir”

Ekonomi ile ilgili bizim odamızda üyelerin yapacakları pek bir şey yok. Sadece önceki yıllarda üyelerimize oda ödemelerini yapın derdik. Artık kimseye odaya aidat ödemelerini yapın demiyoruz. Bu süreçte biraz sabırlı olmak gerekmektedir. Hiç kimsenin elinde değil. Hiç kimse buna sebep olmadı. Maalesef yaşadığımız durum bu. Sabırlı olarak bu günlerin geçeceğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

“Esnaf, zararına iş yapmaya devam ediyor”

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, “Halihazırda, Milli Eğitim’in taşımalı sistemindeki sorunlar çözülmelidir. Milli Eğitim taşımalı sistemde geçen yıla göre fiyatları yüzde 20 düşürdü. Çanakkale Merkez’de ihaleler oldu ama ihalelere talep olmadı. İhaleye girenler kurtarıcı bir fiyat yazdılar. O fiyatları da Milli Eğitim kabul etmedi. Şu anda bu sorunun acilen çözülmesi gerekmektedir. İlçe minibüsleri ise koltukları aralıklarla boş bırakıp taşımaya devam ediyorlar. Bu konu artık esnafı ciddi şekilde zorlamaktadır. Esnaf, zararına iş yapmaya devam ediyor” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 15/10/2020, Perşembe günü yayınlandı, 51 defa görüntülendi
*