ÇOMÜ’nün zararı dudak uçuklattı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile ilgili 2019 yılı Sayıştay Denetim Raporu yayınlandı. Yayınlanan raporda, işletmenin zararı adeta dudak uçuklattı. Sayıştay raporuna göre, işletmenin 2019 gelir tablosuna göre faaliyet döneminin 47 Milyon 183 Bin TL zararla tamamlandığı belirtildi. Ayrıca üniversite tarafından düzenlenen organizasyonların, Üniversite Vakfı üzerinden gerçekleştirildiği de raporda yer aldı. Sayıştay raporlarında yer alan ifadelerde, “Üniversite Vakfı tarafından üniversitenin sunmuş olduğu bu tip organizasyon hizmetlerine ilişkin herhangi bir ücret veya bağış toplanması, 5072 sayılı Kanun’un 2’inci maddesine b bendine aykırı bir durumdur” cümleleri kullanıldı.

ÇOMÜ ile ilgili 2019 yılı Sayıştay Denetim Raporu yayınlandı. Yayınlanan raporda, zarar durumu mali yapı içerisinde kaleme alınırken, birbirinden farklı aykırı durumlar da tespit edildi.

“2019 yılı 47 Milyon TL dönem zararı ile kapatıldı”

Sayıştay tarafından oluşturulan raporda, ÇOMÜ’nün mali yapısı ve zararı ile ilgili, “Kamu İdaresi bütçesi içinde yer almayan Üniversite Döner Sermaye İşletmesi, 2019 yılını 47 Milyon 183 Bin 978 TL, Üniversite Dardanos İktisadi İŞletmesi ise, 2019 yılını 138 bin 138 TL dönem zararı ile kapatmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“Organizasyonlar Vakıf bütçesinden karşılandı”

Ayrıca raporda, üniversite tarafından düzenlenen organizasyonlara ilişkin olarak ortaya çıkan gelir-gider işlemlerinin üniversite vakfı üzerinden gerçekleştirildiği tespit edildi.

Raporda konuyla ilgili, “Üniversite tarafından düzenlenen kongre, sempozyum gibi organizasyonlara ilişkin olarak ortaya çıkan gelir-gider işlemlerinin üniversite vakfı üzerinden gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.

“Sayıştay bu durum aykırıdır raporu tuttu”

Üniversite vakfı tarafından üniversitenin sunmuş olduğu bu tip organizasyon hizmetlerine ilişkin herhangi bir ücret veya bağış toplanması, 5072 sayılı Kanun’un 2’inci maddesinin b bendine aykırı bir durumdur” cümleleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 14/10/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 40 defa görüntülendi
*