Üretim zehirden arındırılacak

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, 9 pestisit yani tarım zehiri etken maddesinin yasaklanmasına karar verildi. Bu 9 maddenin yasaklanmasının yanı sıra 7 madde için ise sınırlama getirildi. Üretimde, 2022 yılına kadar 9 zehirli madde tamamen topraktan arındırılacak. Konuyla ilgili Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, Kaya “Alınan karar tüketiciyi korur. Sağlıksız ürün yetiştirilmesinin önüne geçilir” ifadelerinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, tüketildiğinde bireyde kanserojen etkiye neden olan 9 pestisitin kullanımını yasakladı. Pestisitler yani tarım zehirleri, üretimde bu yıla kadar, çiftçiler tarafından farklı nedenlerle kullanılıyor. Üretimin süresini kısatlamak, ürünleri haşerelerden ve farklı etkilerden korumak için kullanılan maddeler bir bir kısıtlanmaya başladı. Bakanlık konuyla ilgili 9 tarım zehrinin artık kullanılmayacağını duyurdu. 2022 yılına kadar topraktan bu 9 zehirli madde artık tamamen arındırılacak.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ile konuya ilişkin röportaj gerçekleştirdik. Kaya, kararın bir hayli anlamlı olduğunu ve bu tip kararların sonuna kadar arkasında olduklarını dile getirdi.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Alınan karar tüketiciyi korur. Tüketicinin zehirlenmesinin ve sağlıksız ürün yetiştirilmesinin önüne geçer. Bu karar üreticinin işini zorlaştırır ama son derece anlamlı bir uygulamadır.

Biz hem üreticiyiz hem tüketiciyiz. Üretirken zehirlenmenin önüne geçilmesi için bunun planlanması çok anlamlıdır. Alınan karar üretilen ürünlerin zehirden arındırılmasını sağlar. Bu karar doğrultusunda, evet üreticinin, tarlada ürününü yetiştirmesi zorlaşır. Tüketen için ise daha güvenilir gıda tüketimini sağlar. Bu tarz adımların artarak, genişletilerek atılmasını diliyoruz. Bu tarz adımların her zaman arkasında olduğumuzu belirtiyoruz” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 13/10/2020, Salı günü yayınlandı, 37 defa görüntülendi
*