Vatandaşların borç yükü azalacak

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkındaki 7256 sayılı Kanun ile ilgili Çanakkale Defterdarı Alpay Ekici, önemli değerlendirmelerde bulundu. Bu kanun ile borçların yapılandırılarak ödenmesinde önemli fırsatlar sunduğunu ifade eden Ekici, “Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak” dedi. Borçlar yeniden yapılandırılabilecekken, son başvuru tarihi 31 Aralık olarak belirtildi.

Çanakkale Defterdarı Alpay Ekici, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren 7256 sayılı kanunun vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacağını ifade ederek konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ekici, vatandaşın borç yükününün azalacağına dikkat çekerek şöyle dedi: “Bu kanun ile mükelleflerimize başta vergi borçları olmak üzere Kamuya ait borçların yapılandırılarak ödenmesinde çok önemli fırsatlar sunulmuştur. Bu kanuna göre 31.08.2020 tarihinden önceki dönemlere ait olup; 17.11.2020 tarihi itibariyle kesinleşen 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun kapsamına giren vergi ve cezalar ile 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile takip edilen ecrimisil, öğrenim ve katkı kredisi, trafik para cezaları vb. gibi idari para cezaları yapılandırma kapsamındadır.

“Borçlar yeniden yapılandırılabilecek”

Vergi dairesine ödenmemiş vergi ve diğer borçlara bağlı gecikme zamları ve faizleri yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranında güncelleme yapılması, Vergi aslına bağlı cezaların (vergi ziyaı cezası) tamamı ile vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının da yüzde 50’sinin silinmesi, Motorlu Taşıtlar Vergisi borcuna bağlı faizler yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılması, Öğrenim ve/veya katkı kredisi borçlarına bağlı gecikme zamları yerine Yİ-ÜFE oranında güncelleme yapılması, Peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca yüzde 90 indirim yapılması, Trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarının peşin ödenmesi halinde asıllarında yüzde 25 indirim yapılması, taksitli ödeme seçeneğinin tercih edilmesi halinde ilk taksitin süresinde ödenmesi şartıyla, ikinci taksit ödeme süresi içinde geri kalan taksitlerin tamamının ödenmesi halinde; Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca yüzde 50 indirim yapılması, Trafik para cezaları ve diğer idari para cezaları asıllarında yüzde 12,5 indirim yapılması, Yapılandırılan tutarların peşin veya ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12, 18 eşit taksitler halinde ödenmesi, Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödenmesi, Vadesi 31/12/2014 tarihinden önce olan aslı 100 TL ve altındaki borçların silinmesi, 7143 sayılı Kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması, 6183 sayılı Kanun kapsamında tecili devam eden borçların yeniden yapılandırılması gibi çok önemli imkanlar getirilmiştir.”

Son başvuru tarihi 31 Aralık

Bu imkanlardan faydalanmak isteyenler 31 Aralık’tan önce başvuru yapmaları gerektiğini ifade eden Alpay Ekici sözlerin şöyle sürdürdü: “Mükellefe tebliğ edilmeyen 31 Ağustos öncesi dönemlere ait yargıdaki kesinleşen vergi ve SGK davalarına ilişkin borçlar, Belediyelere ödenen emlak, çevre temizlik vergisi vs. için 2020 ilk taksit ve öncesi borçlar, Kanun kapsamına alınmıştır. Tüm bu imkanlardan faydalanmak için mükelleflerimizin 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapması gerekmektedir. Başvurular, www.gib.gov.tr adresinden veya E-devlet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi’ne giriş yaparak ya da bağlı olunan vergi dairesine şahsen veya posta yoluyla yapılabilir.”

Tunahan Ünsal


Bu haber 19/11/2020, Perşembe günü yayınlandı, 456 defa görüntülendi
*