Ak Parti Kepez, katılım bedellerini sordu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ak Parti Kepez Belde Başkanlığı tarafında, Ak Parti Kepez Belediye Meclis Üyesi Vildan Uysal imzasıyla bir basın açıklaması yayınlanarak “Kepezli vatandaşlar baskılara ve zulümlere maruz kalmadan insanca yaşamak istiyor!!!” denildi.

Basın açıklaması şu şekilde; “Son günlerde kamuoyunun gündeminde olan kanalizasyon ve içme suyu katılım bedellerinin vatandaştan talep edilmesi ve talep edilen rakamların yüksek rakamlar olması kıymetli Kepez halkının sözde sosyal ve özgür belediyeye tepki göstermesine neden olmuştur. Belediyelerin 2464 sayılı kanuna göre katılım payı almak hakkıdır. Ama bu bedellerin nasıl alınacağı da kanunlar ile belirlenmiştir.

1) Çoğu bina yapılırken ruhsat aşamasında bu bedelleri ödemektedir yasaya göre de belediye bu bedelleri arsa veya binanın ilk malikinden almak zorundadır. Belediyeler alt yapı hizmeti götüremediği yerlere inşaat ruhsatı veremezler eğer inşaat ruhsatı verilmiş ise bu hizmet oraya bina yapılmadan önce götürülmüş olduğundan yasa gereği katılım payı ilk malik tarafından ödenmek zorundadır Bina yapıldıktan sonra oradan ev alan vatandaştan ikinci bir kez katılım payı talep edilemez.

2) Katılım payı arsa veya dairenin emlak vergisinin yüzde 2 sini geçemez. Ama hesaplanan yüzde 2 lik bedel götürülen hizmetin bedelinden fazla olmamalıdır. Eğer yüzde 2 lik bedeller götürülen hizmetin bedelini aşıyorsa belediyenin maksimum oran olan yüzde 2 yi kullanması sosyal belediyecilik anlayışına uygun düşmeyeceğinden bedeller daha az bir oranda hesaplanmalıdır. Götürülen hizmetin bedeli hesaplanırken alınan hibeler varsa bunlarında düşülmesi gerekir.

Belediyelerin yüksek bedellerle katılım payı talep etmesi, insan haklarına, anayasaya, yasalara, hukukun temel ilkelerine, insan olmanın evrensel değerlerine de aykırıdır. Su, lüks bir tüketim malzemesi olmadığı gibi, sudan faydalanmak yaşamın sürdürülmesi için temel bir insan hakkıdır. Dolayısıyla belediyelerin kamu kudreti ve tekel sıfatıyla sunduğu bu hizmeti, kamu yararını gözeterek, sosyal devlet, eşitlik ve hakkaniyet ilkesine uygun olarak yerine getirmesi gerekir. Ödenmesi mümkün olmayan rakamları bu pandemi günlerinde vatandaştan talep etmek bu halka zulümdür.

Kepez belediye başkanı Birol Arslan her yere kanunları yazdırdığı afişleri asmak yerine her zaman bahsettiğiniz şeffaf belediyeciliğe uyarak nereye ne kadar kanalizasyon ve içme suyu tesisi yaptınız ve ne kadara mal oldu? Vatandaştan toplamaya çalıştığınız ödemelerin toplamı ne kadardır? İlk maliklerden katılım payı alınıp da ikinci bir kez katılım payı talebiniz var mıdır? Bu alt yapılar için alınan hibe destekler var mıdır? Bu sorulara da aynı açıklık ve şeffaflıkla cevap vermelidir.

Kepezli vatandaşlar baskılara ve zulümlere maruz kalmadan insanca yaşamak istiyor!!!”

Haber Merkezi

 


Bu haber 19/11/2020, Perşembe günü yayınlandı, 287 defa görüntülendi
*