Her şey netleşti

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz gün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan basın açıklamasında, koronavirüs ile mücadele noktasında, yeni tedbirlerin alındığı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan yeni tedbirleri tek tek, bizzat kendisi kamuoyu ile paylaştı. Sonrasında İçişleri Bakanlığı tarafından, yeni tedbirlerle ilgili genelge 81 ilin valiliğine gönderildi. Sokağa çıkma kısıtlaması, hangi işletmelerin kapalı olacağı, hangi işletmelerin faaliyetlerine nasıl devam edecekleri ve saatleri, genelgede net ve anlaşılır bir şekilde ifade edilirken, her şey netleşmiş oldu.

Geçtiğimiz gün, akşam saatlerinde gözler ekranlara kilitlendi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni koronavirüs tedbirleri kamuoyu ile paylaşıldı. İlk etapta kısıtlamalar kamuoyu ile paylaşılınca, kafa karışıklıkları olmuştu. Saatler ve hangi işletmelerin kapanacağı, hizmetin saat kaça kadar devam edeceği konusunda net bilgi İçişleri Bakanlığı tarafından verildi. Bakanlık tarafından valiliklere gönderilen genelgede, her şey netliğe kavuştu.

“Kısıtlamalar Cuma gününden itibaren geçerli olacak”

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda, tedbirlerin 20 Kasım Cuma günü saat 20.00’den itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

Genelgede, “1- Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece saat 10:00 ile 20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabileceklerdir. 2– Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerleri 10:00 ile 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel­ al hizmeti verecek şekilde açık olabilecektir. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecektir. 3– 31.12.2020 tarihine kadar sinema salonlarının; yeni bir karar alınıncaya kadar ise kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri durdurulacaktır. Daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulamanın aynen devamı sağlanacaktır.

4– Tüm illerimizde; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gün içerisinde 10:00 ile 13:00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlarımız (01.01.2001 tarihi ve sonrasında doğanlar) ise gün içerisinde 13:00 ile 16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup (işyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç), bu saatler dışında ise belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır. 5- Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları 10:00-20:00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaftır. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00’a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00’den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Bundan sonraki hafta sonlarında da uygulama yeni bir karar alınıncaya kadar yukarıda belirtildiği şekilde devam edecektir” ifadeleri yer aldı.

Açık olacak iş yeri ve kurumlar ise;

“ a) İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, b) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, c) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri­ afetle ilgili çalışma yürüten kurum/kuruluşlar, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT vb.),

ç) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi), d) Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar, e) Oteller ve konaklama yerleri, f) Sağlık hizmetlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik acil inşaat, donanım vb. faaliyetleri yürüten işletme/firmalar, g) Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri, ğ) Üretim ve imalat tesisleri, h) Gazete, radyo ve televizyon kuruluşları, gazete basım matbaaları ve gazete dağıtıcıları, ı) Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50.000 nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 km için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (Bu madde kapsamında açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecektir), i) Sebze/meyve toptancı halleri” olarak belirtildi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 18/11/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 267 defa görüntülendi
*