Gökçeada’da ölmek istemiyorum!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’nin sadece iki adası var. Anakaradan bağımsız sadece iki sorumluluğu var. Bunlardan bir tanesi Gökçeada, diğeri Bozcaada. İstanbul’daki adalar hariç. Onları ayrı bir yerel yönetim sorumluluğunda görüyorum.

Yazın sıcağında, tatile gidelim mi diye düşündüğümüzde aklımıza gelen ilk yerlerden bir tanesi Gökçeada oluyor. Neden Gökçeada? Cevabı çok basit. Bozcaada artık Çeşme’nin ve Alaçatı’nın minyatürü olduğundan, fiyatlar aşırı derecede pahalı. Gözümüzü kararttık, Gökçeada’ya doğru hareket ettik. Kabatepe iskelesine geldiğimizde, metrelerce uzunluğunda araç kuyruğu ile karşılaştık. Geçtik Gökçeada’ya dönüş için hazırlanıyoruz. Hazırlık ama ne hazırlık. Saatler sürecek bir gemi kuyruğunda, tuvalet bulamadığı için cinnetin eşiğine gelen vatandaşların birbirleri ile kavgalarında, yumruk darbesi arabanın içinden bizi bulmasın diye apayrı bir çaba. Kapat camı. Bak sevgiline ve biz Gökçeada’ya neden geldik diye sor!

Adamı adadan soğuttular.

Bu sadece iki adadan birisine doğru uzanan yolda daha gidiş-geliş sorununun çok küçük bir öyküsüydü. İnsanlar artık Gökçeada’da canının derdine düştü.

Geçtiğimiz günlerde, Gökçeada’da, İsmail Bulmuş kalp krizi geçirdi. Acil müdahale edilmesi gereken vaka için Gökçeada Hastanesi’nde bir müdahalenin olmadığı söylendi. Ekipman yok dendi. Tüm umutlar sağlık helikopterine bağlandı, o umutlarda boşa çıktı çünkü helikopter kalkmadı. Neden? Daha saat 16.00 idi. 16.00’da bu helikopter kalkamazsa, ne zaman kalkar?

Öyleydi, böyleydi derken, İsmail Bulmuş adadan, Kabatepe’ye, oradan da Eceabat’a getirildi. Dakikalar süren yolculuk esnasında İsmail amcayı kaybettik.

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, konuyu Meclis Genel Kurulu’na taşıdı. Ceylan, “Şok cihazı yok. Helikopter gece uçamıyor. Kalp krizine müdahale eden dijital cihazların adı bile yok” dedi.

Anakaradan bağımsız bir şekilde, vatandaşlara kaliteli hizmet verilmesi gereken Gökçeada Hastanesi’nde şok cihazı neden olmaz?

Bir sağlık çalışanının, “İsmail Bulmuş’un hayatını kaybettiği akşam, gece uçuş yapabilen askerî helikopterle sevk edilmiş olsaydı yaşama döndürebilirdik” şeklinde açıklama yaptığını belirten Ceylan, “Ne kadar acı değil mi? Askerî helikopterlerden biri adaya niye gönderilemedi?” diye sordu.

Gökçeada’da, kalp krizi geçirdi diye, 2020 yılının Türkiye’sinde, devasa şehir hastaneleri açılıyorken, sağlık altyapısına bu denli yatırım yapılıyorken, bir vatandaş hayatını kaybeder mi? Etti!

Bir iş adamı, cep telefonuyla konuşuyor. Çok net bir şekilde adada araç kuyruğunda, ben dinliyorum. “Umutla geldik. Pandemi döneminde insan olmaz diye. Muazzam bir ada. Şu feribot kuyruğuna takıldık, bu keyif bize çile oldu. 4 saat kuyrukta bekledik. İstanbul’da toplantımı kaçırdım” ifadeleri ile sitem ediyor. Bu adam bir daha Gökçeada’ya gelmez. Hadi diyelim ki geldi. Kalp krizi geçirdi. Yaşama ihtimali çok düşük.

Allah rahmet eylesin İsmail Amca… Bize hiç yakışmadı. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Çanakkale diyoruz. Daha Gökçeada ile Çanakkale’yi birbirine bağlayamıyoruz.

 


Bu haber 18/11/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 784 defa görüntülendi
*