Prof. Dr. Şener: “Hasta yatakları ve yoğun bakımlar doluyor”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“Tetkik için sıralar uzuyor”

ÇOMÜ Üniversite Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, geçtiğimiz gün önemli ifadelerde bulundu. Şener, Çanakkale’de artık vakaların ciddi oranda arttığını belirtirken, korona dünyasında vatandaşlar ikiye ayrılıyor dedi. Öte yandan hasta yatakları ve yoğun bakım ünitelerinin dolmaya başladığını ifade eden Şener, “Tanı alanlar artıyor, tetkik için sıralar uzuyor!” dedi. Prof. Dr. Alper Şener, gazetemize Ekim ayında verdiği röportajda, “Kasım ayına gürültülü gireceğiz” demişti. Kasım ayı kabus gibi geçmeye devam ediyor.

Çanakkale’de vaka sayıları artmaya devam ediyor. Toplu etkinliklerin ve maske-mesafe-hijyen kurallarının gözetilmemesi vakaların ciddi oranda artışına neden oldu. Prof. Dr. Alper Şener, Ekim ayında gazetemize verdiği röportajında, “Kasım ayına gürültülü gireceğiz” demişti. O röportajdan sonra, vakalar hızla artmaya ve Çanakkale için çanlar çalmaya başladı. Hayat Eve Sığar uygulamasında Çanakkale Merkez’de görülen kırmızı alanlar endişe yaratmaya devam ediyor. Prof. Dr. Şener geçtiğimiz gün konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Alper Şener, “Korona dünyasında yaşayan vatandaşlar, maske, mesafe, el hijyeni kurallarına uyan, uyumlu, genelde dikkatli davranan ve hatta etrafını uyaran insanlar. Hem kendini hem etrafını, ülkesini nasıl hasarsız çıkmasına faydan olur diyenler.

Korona dünyasında yaşayan sağlık çalışanları, gecesi-gündüzü karışmış, artık özel hayatı ve sosyal hayatı kalmamış,bir nevi robotlaşmış, maddi ve manevi tükenmişlik arifesinde olanlar. Hayatını ve sağlığını kaybetmiş. Ölüm riski olan bir işi sürdürmeye çalışanlar.

Korona dünyasından olmayan vatandaşlar, maskeye ne gerek var? Neden beni kısıtlıyorsunuz? Korona diye bir şey uydurmuşsunuz! Bana bir şey olmaz diyen gezen tavuklar. Korona dünyasından olmayan sağlık çalışanları, gerçeği bilip çünkü eğitimli bunlar. Bize dokunmayan yılan bin yaşasın, ben işime bakarım, hastama bakarım, ameliyatımı yaparım, benim işim değil diyenler…

“Temas ve tanı alanlar artıyor”

Şimdi artık korona dünyasından olmayanların uyanması başladı. Çünkü hasta yatakları ve yoğun bakımlar doluyor. Temaslı ve tanı alanlar artıyor. Tetkik için sıralar uzuyor!” ifadelerinde bulundu.

“Tabip Odası günde 120 vaka demişti”

Geçtiğimiz günlerde Tabip Odası da bir basın açıklaması yapmış ve Çanakkale’deki vaka sayılarını paylaşmıştı. Tabipler, Çanakkale’de günlük 120 vaka var derken, ilçelerde en riskli bölgeyi Biga olarak belirtmişlerdi.

“Çanakkale kızıla büründü”

Öte yandan Hayat Eve Sığar uygulamasına girenler, Çanakkale’nin resmen kıpkırmızı olduğunu gördüler. Bundan yaklaşık 1 ay önce vaka sayıları bu denli artmamışken, Çanakkale’de renk mavi olarak belirtilirken, merkezde artık birçok yer kırmızı renge bürünmüş durumda. Okullarda yüz yüze eğitime geçilmesi, toplu taşıma araçlarındaki kalabalık, spor müsabakaları, maske-mesafe ve hijyen kurallarına uyulmaması, her türlü kalabalık etkinlik ve faaliyet vakaların artmasına büyük bir rol oynuyor.

“Giriş-çıkışlar kısıtlansın önerisi”

Ayrıca Çanakkaleliler, şehirler arası ulaşım konusunda giriş ve çıkışların yasaklanması hususunun Çanakkale’yi olumlu etkileyeceğini düşündüklerini belirttiler. Geçtiğimiz aylarda Çanakkale’ye giriş ve çıkışların kapatılması ile kentteki vaka sayıları bir hayli düşmüştü.

Tunahan Ünsal 


Bu haber 15/11/2020, Pazar günü yayınlandı, 452 defa görüntülendi
*