Çanakkale, Anadolu Ödülleri’nin kazananlarından

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Bienali, Anadolu’nun ortak kimliğine katkıda bulunan üretimlere dikkat çekmek amacıyla Baksı Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen, ilk Anadolu Ödülleri’nin kazananlarından.

Bu yıl ilki düzenlenen ve Doğan Holding ana sponsorluğunda gerçekleşen ödül programına, Türkiye’nin 35 ilinden toplam 133 proje başvurdu.  Müzecilik, Süreli Etkinlikler, Gösteri Sanatları, Arkeoloji ve Restorasyon kategorilerinde değerlendirme yapılan yarışmada, iki projeye de “Alana Katkı Ödülü” verildi. Finale kalan 25 projeden altısı “Anadolu Ödülü”ni almaya hak kazandı.

İlk Anadolu Ödülleri’nin kazanan şehirleri; Sivas, Eskişehir, Hatay, Çanakkale ve Van oldu.  Eskişehir iki ayrı kategoride ödül aldı. Arkeoloji kategorisinde Kayalıpınar Kazısı (Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü); Müzecilik kategorisinde OMM-Odunpazarı Modern Müze (Odunpazarı Modern Sanat Vakfı); Restorasyon kategorisinde The Museum Hotel Antakya, 5. Mıntıka 4642 Numaralı Parsel Koruma Süreci (DS Mimarlık); Süreli Etkinlikler kategorisinde Çanakkale Bienali (CABININ), Gösteri Sanatları kategorisinde ise EBB Senfoni Orkestrası (Eskişehir Büyükşehir Belediyesi) ve Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği (Van Devlet Tiyatrosu) Anadolu Ödülleri’nin sahibi oldu. Teşvik ödülü niteliğindeki “Alana Katkı Ödülleri” ni  ise; Arkeoloji kategorisinde Siirt – Başur Höyük Kazısı (Ege Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümleri); Restorasyon kategorisinde  de Kültür Yolu Projesi (Erzurum Büyükşehir Belediyesi)  aldı.

Ş. Ezgi Tuncel

 

 


Bu haber 15/11/2020, Pazar günü yayınlandı, 214 defa görüntülendi
*