Pandemi nasıl bitecek?

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇOMÜ Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, pandemi süreci nasıl sonra erecek dedi ve çözümleri tek tek sıraladı. Maske, mesafe, el hijyeni demeyeceğim diyen Şener, yapılması gerekenleri madde madde açıkladı. Eğer yapılacak olanlar yapılmazsa, Şener sürecin 2025′ e kadar uzayacağını belirtti.

Prof. Dr. Alper Şener, herkesin merak ettiği soruyu kendisi sordu ve çözüm önerilerini sıraladı. Mart ayından beri söylenen ve temel önlemlerden olan maske,mesafe ve hijyen demeyeceğim diyen Prof. Dr. Şener, 4 maddede yapılması gerekenleri açıkladı.

“Vakaların yüksek olduğu illerde her vatandaş test edilmeli”

Sosyal medyadan yapmış olduğu paylaşımda Şener, “1. Test et; yüksek olduğu illerde her vatandaş test edilmeli. Düşük olduğu illerde hastane içi değil, belli yerlerde mobil test toplama merkezleri olmalı. Araç muayene istasyonu gibi; hatta aracı ile gidip, hiç inmeden test yaptırabilmeli. Çoğu ülkede olduğu gibi… Vatandaş test olmak istemiyor çünkü pozitif çıkar ise işi ve işyeri ile ilgili sorun yaşıyor.

“Pozitifi izole et”

2. Pozitifi izole et. Evde izolasyon olmuyor. Ev içi bulaş yüzde 60-70( kendi gözlemim). O yüzden pozitif çıkanı yurt, okul, hastane neresi uygun ise kapalı tutmalı.

“Pandemi hastaneleri ayrılmalı”

3. Pandemi hastaneleri ayırılmalı. İki işin bir arada yürüdüğü; hem korona hastasının bakıldığı hem de diğer hastaların bakıldığı hastaneler olmamalı. Çünkü çapraz bulaş oluyor(temiz gelip- hasta çıkan)… Sağlık personelinin konsantrasyonu bozuluyor, isteksizlik oluyor( korona tarafında çalışmama!).

“Hayatın normal akışından uzaklaşmak lazım”

4. Hayatın normal akışından uzaklaşmak lazım. Açık alanda vakit geçirmek ( 10 kişiden az olmak kaydı ile), kapalı alanda 3 kişiden fazla olmamak( maskeli), toplu taşımada çift kat maske…” ifadelerinde bulundu.

“Türkiye’de 2025’den önce bitmez”

Şener eğer bu önlemlere uyulmaz ise sürecin 2025’e kadar uzayacağının altını çizdi. Konuyla ilgili, “Bu gidiş ile ABD’de 2022’de bitmesi öngörülüyor ise Türkiye’de 2025’den önce bitmez. Eğer birlikte önlemlere uyulmaz, bir grup uyar diğeri normal yaşantısına devam eder ise geçmiş olsun!

Tunahan Ünsal

 

 


Bu haber 27/10/2020, Salı günü yayınlandı, 687 defa görüntülendi
*