KÇÖ 2 ay uzadı

1 ay önce Ekonomi Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’de çok sayıda çalışanın yararlandığı Kısa Çalışma Ödeneği 2 ay daha uzatıldı. Koronavirüs sürecinde, maaşların aksamaması için alınan önlemler arasında bulunan KÇÖ’nün iki ay daha uzatıldığı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Türkiye’de çok sayıda vatandaş, koronavirüs tedbirlerinin içerisinde yer alan ekonomik tedbirlerden birisi olan Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanıyor. Kısa Çalışma Ödeneği, İŞKUR tarafından Mart ayından beri çalışanların hesap numaralarına aktarılıyordu. Kasım ayında son ödeme olacak olan KÇÖ, Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile iki ay daha uzatıldı.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla KÇÖ’nün iki ay daha uzatıldığı kamuoyuna duyuruldu. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı’nda, “Yeni koronavirüs nedeniyle, dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan işyeri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 23’ncü maddesi gereğince karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

KÇÖ süre uzatımı ile ilgili ise, “Yeni koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30/6/2020  tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, anılan Kanunun ek 2.ci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın 29/6/2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararında belirtilen esaslar çerçevesinde ve 30/8/2020 tarihli ve 2915 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan iki aylık süreden sonra başlamak üzere iki ay uzatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 27/10/2020, Salı günü yayınlandı, 316 defa görüntülendi
*