“Kaderine terk edilmiş bir alan; İskele Meydanı”

1 ay önce Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediye Meclisi’nin AK Partili meclis üyesi Nilgün Gökser, İskele Meydanı ile ilgili düşüncelerini dile getirdi. İskele Meydanı ile ilgili kaderine terk edilmiş bir alan değerlendirmesinde bulunan Gökser, “Maalesef, iskele meydanında uzun zamandır bir çalışma ve düzenleme olmadığını gözlemlemekteyiz” ifadelerinde bulundu.

Çanakkale Belediye Meclisi’nin AK Partili meclis üyesi Nilgün Gökser, İskele Meydanı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kentin tam merkezinde bulunan meydan ile ilgili kaderine terk edildi diyen Gökser, örneklerle sorunu dile getirdi.

“ İskele Meydanı Şehrimizin Bir Yönüyle Vitrinidir”
Gökser yapmış olduğu değerlendirmesinde, “Çanakkale İskele Meydanı hem araç hem de insan trafiğinin bir hayli fazla olduğu şehrimizin en kıymetli noktalarından biridir. Bu meydan aynı zamanda kıtalar arası geçişin de bir merkezi olduğu için şehrimizin bir yönüyle vitrinidir, birçok kimse için gemiden indikleri vakit gördükleri ve belki de akıllarında kalacak “Çanakkale Fotoğrafı” burasıdır. Geçtiğimiz yıllarda Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi, kamuya ait olan ve bugün ki meydanın neredeyse yarısını oluşturan otel binasını yıkarak, yerine yeni bir bir yapı inşaa etmemiş ve bu alanı Çanakkale halkının kullanımına sunmuştu.

“Herhangi Bir Çalışma Olmadığını Geçtiğimiz Yıllar Bize Göstermiş Oldu”
Maalesef o günden bugüne İskele Meydanı ile ilgili asıl sorumluluğu olan ve düzenleme yapması gereken Çanakkale Belediyesi Yönetimi elle tutulur, gözle görülür bir düzenleme yapmadı. Öyle ki bir dönem peyzaj düzenlemesi adı altında yapılan ve çok kısa bir süre çalışan ve bugün atıl vaziyette duran fıskiye sistemi dahi çalışmamakta ve oldukça çirkin bir görüntü oluşturmaktadır. Belediye yönetimi yıllardır çalışmayan ve meydana yakışmayan fıskiye sistemi kurdukları alana halktan çok da kabul görmeyen bir heykel çalışması yaptıracaklarını söylemişlerdi o heykel ile ilgili bir çalışma olmadığını da geçtiğimiz yıllar bize göstermiş oldu.

“Kimliği Olan Bir İskele Meydanı Çarşı Esnafına Büyük Katkı Sağlar”
Şehirler meydanlarıyla anılırlar, bu tüm dünyada böyledir. Kimliksiz, işlevsiz, âtıl vaziyette adeta kaderine terk edilmiş İskele Meydanını şehrimizin turizmine, ekonomisine katkı sunan bir hale getirebiliriz. Günümüzde bireylerin bir araya geldikleri ve ihtiyaçlarını karşıladıkları ana yerlerin başında AVM’ler geliyor. Fakat bu mekânların tüketime odaklı olması nedeniyle bireylerin sadece fiziksel olarak bir arada olmasını sağlıyor, ortak düşünce ve eylem biçiminin oluşmasına katkı sunamıyor. Diğer yandan AVM’lerin özellikle kent merkezi dışına yapılması kent merkezinin ticaretin ve sosyalleşme işlevinden kent merkezinin dışına itiyor, çarşı esnafımızın hemen her fırsatta şikâyet ettiği en büyük sorunu da bu değil mi? Dünya’nın önde gelen şehirlerine baktığımızda dikkatleri ilk olarak Kent Meydanları çekiyor. Örneğin Berlin’de Potsdam Meydanı, Roma’da Aziz Peter Meydanı, New York’ta Times Meydanı, Paris’te Concorde Meydanı, İsfehan’da Nakş-ı Cihan Meydanı ilk akla gelenlerdir. Bu kentlere gezmek için giden insan bu meydanlara uğramadan o şehirden ayrılmıyor” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 23/10/2020, Cuma günü yayınlandı, 209 defa görüntülendi
*