Otobüslere artık HES kodu ile binilecek

1 ay önce Koronavirüs
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, kamu kurumlarına girişlerde özellikle dikkat edilen HES kodu artık Belediye otobüslerinde de kullanılacak. Çanakkale Belediyesi tarafından konuyla ilgili hazırlıkların yapıldığı belirtildi. HES kodu artık günlük yaşamda birçok yerde, aktif bir şekilde kullanılıyor. HES kodları E-Devlet üzerinden de edinilebiliyor.

Özellikle kamu kurumlarına girerken, kontrol edilen HES kodu, artık belediye otobüslerinde de geçerli olacak. Çanakkale Belediyesi tarafından konuyla ilgili bilgilendirme yapıldı. İl Özel İdare, Valilik gibi kurumlara girerken, HES kodları bir süredir kullanılıyordu.

Çanakkale Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan bilgilendirmede, “Tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgın hastalığıyla mücadele kapsamında Çanakkale Belediyesi de yeni bir uygulamanın hazırlığını yapıyor. Yeni çalışma doğrultusunda Çanakkale’de toplu taşıma hizmetinde kullanılan Çanakkale Kent Kart’a HES kodu özelliği getirilecek ve Bakanlık onayı ile birlikte toplu taşıma araçlarına HES kodu sorgulaması ile binilmesi sağlanacak.İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 29.09.2020 tarih ve 15993 sayılı “Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulaması” başlıklı genelgesi çerçevesinde Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Bilgi İşlem Servisi ve Çanakkale geneline hizmet veren elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri yüklenicisi Kent Kart A.Ş. yetkililerinin genelge içeriğine uygun olarak sürdürdüğü çalışmalar neticesinde kişiye özel Kent Kart’lar ile Sağlık Bakanlığının HES uygulaması arasında entegrasyon sağlanacak ve yakın bir tarihte toplu taşıma araçlarına HES Kodu ile binişler başlayacak” ifadeleri kullanıldı.

Toplu taşımada HES kodu ne işe yarayacak?

Uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte Covid-19 tanısı konulan veya tanı konulan kişilerle temas halinde bulunup izolasyonda kalması gereken kişilerin izolasyon süreleri boyunca kişisel Kent Kart’ları da otomatik olarak kullanım dışı bırakılacak. Öte yandan, uygulama ile birlikte izolasyonda olması gerektiği halde şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı belirlenen kişilere yönelik gerekli idari yaptırımların uygulanması amacıyla İçişleri Bakanlığı aracılığıyla Valilik ve Kaymakamlıklarla da iletişime geçilecek.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 22/10/2020, Perşembe günü yayınlandı, 275 defa görüntülendi
*