Ersümer Dağlık-Karabağ sorununu kaleme aldı

Bölüm 2

57. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Mustafa Cumhur Ersümer, Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan Dağlık Karabağ sorununu kaleme aldı. Ersümer, Dağlık-Karabağ sorunu ve Azerbaycan’ın enerji projeleri ile ilişkisini uzun uzun yazdı. Ersümer tarafından kaleme alınan yazının birinci bölümünü gazetemizde yayınlamıştık. Yazıyı bölüm bölüm paylaşmaya devam edeceğiz…

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU VE AZERBAYCAN’IN ENERJİ PROJELERİYLE İLİŞKİSİ

Ersümer; ” Akabinde bir yıl sonra 18 Kasım 1999’da İstanbul’da Çırağan Sarayı’nda düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi’nde BTC Ham Petrol Boruhattı’nın gerçekleştirilmesine ilişkin, benim Türk Hükümeti adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak imza koyduğum ikinci tarihi belge olan anlaşmalar paketi imzalanmıştır. Bu bağlamda Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye arasında hükümetlerarası anlaşma imzalanmıştır. Kazakistan da BTC aracılığıyla petrolünü pazarlama isteğini belirterek projeye dahil olmuştur. Zirvede ayrıca BTC’ye ilişkin İstanbul Bildirgesi imzalanmıştır. Dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’ın da gözlemci sıfatıyla imza koyduğu Bildirgeyle taraflar, BTC’ye desteklerini beyan etmişlerdir.

  19 Ekim 2000’de ise BTC’nin geçeceği ülkeler olan Azerbaycan- Gürcistan-Türkiye arasında Ev Sahibi Ülke Anlaşması, Hükümet Garantisi ve anahtar teslim müteahhitlik anlaşması da yine tarafımdan imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Dünya’nın en uzun ikinci petrol boruhattı olan BTC, toplam 1.768 km uzunluğundadır.  443 km’si Azerbaycan’da, 249 km’si Gürcistan’da ve 1.076 km’si Türkiye sınırları içindedir.13 Temmuz 2006 tarihinde faaliyete başlamıştır. BTC’ye 2008 yılında Kazak petrolünün ve 2010 yılında Türkmen petrolünün de katılımıyla 1998 de imzalanan tarihi Ankara Bildirgesi’nin ve 1999 İstanbul Bildirgesi’nin hedefi gerçekleşerek günümüzde 1 milyon varilin üzerinde kardeş Türk Cumhuriyetlerimizin petrolü, Türkiye üzerinden dünya pazarlarıyla buluşturulmaktadır. Faaliyete geçtiği 2006 yılından Ekim 2020 tarihine kadar, aradan geçen 14 yıllık süreçte 3 milyar 522 milyon 209 bin 875 varil petrol dünya pazarlarına ulaştırılmıştır. Karşılığı milyarlarca dolar kaynak bu ülkelere refah, siyasi ve askeri güç, itibar, ekonomik bağımsızlıklarının teminatı olarak geri dönmüştür.”

 

 

 


Bu haber 22/10/2020, Perşembe günü yayınlandı, 106 defa görüntülendi
*