13.Gıda Kongresi Törenle başladı

1 ay önce Eğitim Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Gıda Teknolojisi Derneği İşbirliği ile düzenlenen Türkiye 13. Gıda Kongresi Açılış Töreni online olarak gerçekleşti.

ÇOMÜ’nün haberine göre; Tarladan sofraya yaklaşımı içinde gıda ile ilgili pek çok konunun yer aldığı kongrenin açılış seremonisine ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Gıda Teknolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. A. Kadir Halkman, Kongre Başkan Yardımcısı ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Yonca K. Yüceer, konuşmacılar ve davetliler katıldı.

Online gerçekleşen törende konuşan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat; “Bu tür bilimsel kongrelerde üniversitelerden farklı veya benzer konularda çalışan bilim insanlarının ve firma temsilcilerinin bir araya gelerek tanışmaları, görüşlerini ve çalışmalarını paylaşmaları hedeflenmektedir. Bilimsel ve akademik çalışmaların tartışılacağı bu zeminde bir araya gelen katılımcıların paylaşımları sonucunda elde edecekleri kazanımlar gelecekte yapılacak güzel çalışmalara önemli katkılar sağlayacaktır. Bu amaçla kongremizin gıda alanında faaliyet gösteren tüm kurumlara ve siz değerli katılımcılara büyük katkılar sunacağını düşünüyorum ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Gıda ile ilgili pek çok konunun konuşulacağı kongre iki gün sürecek.


Bu haber 22/10/2020, Perşembe günü yayınlandı, 51 defa görüntülendi
*