Yıllardır Bitmeyen Çile: Sürücü de Yaya da Yorgun

1 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Şehir merkezinde araç sürücüleri arabalarını park edecek yer bulmakta güçlük çekerken yayalar da motosiklet ve bisiklet öbeklerinin kapladığı kaldırımlarda yürümekte zorluk çekiyor.

Çanakkale’nin mevcut problemlerinin başında otopark sorunu geliyor. Araç sürücüleri arabalarını park edecek yer bulmakta güçlük çekerken, yayalar da motosiklet ve bisiklet öbeklerinin kapladığı kaldırımlarda yürümekte zorluk çekiyor. Özel otopark sayısı oldukça fazlayken, Belediye’ye ait ve kamu kullanımına uygun ücret politikasına sahip, örneğin katlı bir otoparkın olmaması otopark fiyatlarının yükselmesi anlamına geliyor. Özel otoparkların günlük ücretleri fiyat standardı açısından çoğu şehirle benzer özellik gösterirken saatlik ücretler oldukça yüksek.

Yaya yolunun tam ortasında motosiklet

Pandemi sürecinde online alışverişe artan ilgi, Türkiye genelinde moto kurye, trafikte de motosiklet sayısındaki artışı tetikledi. Normalde de yaygın biçimde motosiklet kullanılan bir il olan Çanakkale’de de motosiklet sayısındaki artış gözden kaçmadı. Bu da halkın şehrin çeşitli yerlerinde park etmiş motosiklet öbeklerinin arasında yürümeye çalışmasına sebep oldu. Çarşı caddesi başta olmak üzere, Kordonboyu, Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi ve Demircioğlu Caddelerine gündüz saatlerinde araç parkı bulmak için sürücülerin epey çaba sarfetmesi gerekiyor.

Diğer taraftan Avrupa ülkelerinde “old town” ismi verilen şehrin en eski ve işlek caddeleri otomobil trafiğine kapalıyken caddelerde ciddi bir motosiklet ve bisiklet sirkülasyonu var. Üstelik motosiklet sürücüleri bisiklet yollarının motosiklet kullanımına da uygun olduğu konusunda uzlaşmış gibi görünüyor. Oysa, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunun 10. ve 11. maddelerinde bisiklet yolu ile ilgili sınırlar net bir biçimde çizilmiştir. Kanun maddelerine göre; “Bisiklet Yolu: Karayolunun, sadece bisikletlilerin kullanmalarına ayrılan kısmıdır.” ve “Bisiklet ve azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştığında pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler.” olarak tanımlanıyor.

Çanakkale Belediyesi’nin hali hazırda açmış olduğu çarşı, yaşam merkezi ve otopark ile yakın çevresi ile ilgili mimari proje yarışmasının varlığına rağmen bu konuyla ilgili somut bir adım atılmışa benzemiyor.Öte yandan, Çanakkale Belediyesi yaya yolu ve motosiklet kullanımıyla ilgili önlemlerini sokaklara koyduğu uyarı levhaları ile almış durumdadır. Bisiklet sürücülerinin kullanması için yapılan mavi çizgili yollara, aynı bölgede bulunan otoparkta yer bulamayan araç sürücüleri park ediyor. O yolu kullanmak isteyen bisiklet sürücüleri ise motorlu araç yolunu takip etmek durumunda kalıyor. Ancak “Motosiklet Giremez” tabelasının altına park etmiş bir motosiklet ya da sadece yayaya ait olduğunun göstergesi olan sokak işaretlerinin kenarına park etmiş başka bir motosiklet görmek Çanakkale halkı için günlük bir rutin. Bu da Belediyenin planlamayla ilgili başarılı ancak denetleme ile ilgili başarısız olduğunun göstergesi.

Özlem Kavuklu  


Bu haber 21/10/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 125 defa görüntülendi
*