En çok Türk vatandaşına sahip 20 ülke

1 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hürriyet gazetesinin 19 Ekim tarihli haberine göre sadece belirli ülkelerde değil, dünyanın birçok ülkesinde azımsanamayacak sayıda Türk yaşıyor. 152 ülkeyi kapsayan tabloya göre, 5 milyon Türk vatandaşının yurtdışında yaşadığı belirlendi. İlk yirmi ülke ise şu şekilde sıralandı.

1- ALMANYA

Listenin zirvesinde Almanya yer alırken ülkedeki Türk sayısı 2 milyon olarak belirlendi.

2- FRANSA

Listenin ikinci sırasında Fransa bulunuyor. Ülkedeki Türk sayısı ise 700 bin.

3- HOLLANDA

Üçüncü sıradaki Hollanda’da Türk Sayısı 500 bin.

4- İNGİLTERE

Listenin dördüncü sırasında yer alan İngiltere’deki Türk sayısı ise 400 bin.

5- ABD

Türklerin ABD’de en yoğun olarak yaşadıkları eyaletler New York, Kaliforniya, New Jersey, Florida, Teksas ve Illinois olarak biliniyor. Şehir olarak da Paterson, New York, Miami, Chicago, Boston ve Los Angeles’da Türkler çoğunlukta. Ülke genelindeki Türk sayısı ise 300 bin.

6- AVUSTURYA

Listenin altıncı sırasında 250 bin Türk sayısıyla Avusturya var.

7- BELÇİKA

Belçika’daki Türk Sayısı 240 binken, Türklerin çoğunluğu 1960’lı yıllarda ülkeye çalışmak amacıyla göç etmiş kişilerden oluşuyor. Zamanla yerleşenlerin sayısı da artış göstermiş. Ayrıca Belçika’da ilginç bir Türk köyü de bulunuyor. Faymonville köyü bildiğiniz bütün köyleri size unutturacak kadar ilginç bir özelliğe sahip. Çünkü bu köy hiçbir Türk’ün yaşamamasına rağmen ‘Türk Köyü’ olarak anılıyor. Ayrıca Türk adını nereden aldığı hâlâ kesin olarak bilinmiyor.

8- AVUSTRALYA

Ülkedeki Türk sayısı 150 binken, dünyanın en yaşanılabilir şehirleri listelerinde genelde Avustralya’dan bir-iki şehir mutlaka yer almakta. Birçok kültürden insanın huzurlu ve mutlu şekilde yaşadığı ülkede, tarihi ve kültürel açıdan da önemli olan birçok yer var.

9- İSVİÇRE

Bilim insanlarıyla ünlü İsviçre, dünyanın en mutlu ülkelerinden biri. Bankacılık ve finans sektöründe, dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan İsviçre de halk fırsat ve imkanlardan oldukça memnun durumda. Ülkedeki Türk sayısı da 130 bin.

10- DANİMARKA

Gezmeye ve görmeye değer pek çok kültür-sanat ve eğlence merkezinin yer aldığı ve mutluluk seviyesi en yüksek ülkelerden biri olan Danimarka’daki Türk sayısı 75 bin.

11- KANADA

Irk ve sınıf ayrımının en az olduğu ülkelerden biri olan Kanada, sosyal ilişkilerde de saygıyı ön planda tutuyor. Muhteşem bir doğaya sahip olan ülke de dünyanın dört bir tarafından gelmiş insanlar beraberce yaşayabiliyorlar. Ülkedeki Türk sayısı ise 70 bin.

12- İSVEÇ

İskandinavya’nın en gelişmiş ülkelerinden olan İsveç eğitimdeki kalitesinin yanı sıra bilimsel ve teknolojik birçok gelişmede de öncülük yapıyor. Yarıdan fazlası ormanlarla kaplı, irili ufaklı yüz binden fazla göle sahip olan ülke adını milattan önce bölgede yaşayan Svear kabilelerinden alıyor. Ülkeye gelen misafirlerini gezilecek ve görülecek yerleriyle mutlu etmeyi başaran İsveç yerli halkını da gelişmişliği ve imkanları ile mutlu etmeyi başarmış durumda… Ülkedeki Türk sayısı ise 62 bin 500

13- SUUDİ ARABİSTAN

Orta Doğu’da bulunan Suudi Arabistan’da 60 bin Türkiye vatandaşı bulunuyor. Ülkenin çeşitli bölgelerine yerleşmişler. 60 binin büyük çoğunluğu inşaat işçiliği ve lokantacılık, berberlik, oto tamirciliği, mobilyacılık gibi işlerde çalışmakta. Ayrıca bazıları doktor, öğretmen ve mühendis olarak da çalışmakta.

14- BULGARİSTAN

Listede 14’üncü sırada Bulgaristan yer alıyor. Ülkedeki Türk sayısı 60 bin

15- AZERBAYCAN

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki vize uygulaması 1 Eylül 2019 itibariyle kaldırıldı. Bu durum yanıbaşımızdaki güzellikleri keşfetmek için güzel bir fırsat oldu. Azerbaycan ulaşımı kolay, kültürü, dili, dini, yemekleri, örf ve âdetleriyle bize oldukça benziyor. Özellikle Bakü daha çok kültür ve sanat turizmiyle öne çıkıyor ve şehir 24 saat yaşıyor. Ülkede de 55 bin sayısı ile oldukça fazla Türk bulunuyor.

16- İTALYA

50 bin Türke ev sahipliği yapan İtalya her noktasında farklı bir kültür ve tarih barındırıyor. Güneyinde deniz, kum, güneşin tadı çıkarılırken, Milano’da moda, Venedik’te kanallar arasında keşif, Floransa’nın sokaklarında ise enfes İtalyan yemekleri göze çarpıyor. Son yıllarda İtalya’ya yerleşen Türklerin sayısındaki artış da dikkat çekiyor.

17- RUSYA

Listenin 17’nci sırasında Rusya bulunuyor. Ülkede yaşayan Türklerin sayısı 40 bin.

18- YUNANİSTAN

Türkiye’ye yakın konumuyla Yunanistan ve adalar Türk tatil sevenlerin de tercihleri arasında yer alıyor. Akdeniz ikliminin bütün güzelliklerini yaşandığı ülkede yaşayan birçok Türk bulunuyor. Yunanistan’daki Türk sayısı 25 bin.

19- GÜRCİSTAN

Son yıllarda eğlence ve gece hayatıyla dikkatleri çeken Gürcistan; doğa, tarih, sanat ve lezzet gibi alanlarda da farklı alternatifler sunuyor. Ülkenin sakin ve huzurlu havası, ucuzluğu ve insanların yardımseverliği burayı cazip kılan özellikler arasında yer alıyor. Gürcistan’da yaşayan Türk sayısı ise 22 bin.

20- NORVEÇ

Listenin 20. sırasında yer alan Norveç ise Kuzey Avrupa’nın en özel ülkelerinden biri. Ekonomik refahıyla tanındığı kadar doğal güzellikleriyle de insanı kendisine çekiyor. Yeşilin her tonunu barındıran, birçok şelale ve mimari yapıya ev sahipliği yapan ve Kuzey Işıkları’na sahip olan Norveç’te yaşayan Türk sayısı 21 bin.

 


Bu haber 20/10/2020, Salı günü yayınlandı, 86 defa görüntülendi
*