2019 = Tasarruf 2020 = Borç+Pandemi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’de 2019 yılının Ekim ayı ile 2020 yılının Ekim ayı arasındaki fark hissedilmeyecek gibi değil. Çanakkale’de, 2019 yılının Ekim ayında, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından tasarruf uygulamasına geçilmiş ve kemerler sıkılmıştı. Başkan Gökhan, kent kartı ile belediye otobüsüne binerek işe gidiyordu. O dönemde, “Tasarruflu davranmalıyız. Makam aracımı kullanmayacağım” diyen Başkan Gökhan, takdir görmüştü. O günlerden bu günlere Türkiye’de çok şey değişti. Sadece bir yılda, koronavirüs salgını dolayısıyla, tasarruftan, daha çok borca, sosyal mesafeli günlere ve canımızın derdine düştük.

Türkiye’de sadece 1 yılda o kadar çok şey değişti ki şaşırmamak mümkün değil. 2019 yılının Ekim aylarında, kamu kurumlarında tasarruf tedbirleri uygulanmaya başlamıştı. Geçen sene bu dönemlerde belediye başkanları birbiri ardında tasarruf tedbirlerini dillendirmişler ve fazla harcamaların önüne geçeceğiz diyorlardı.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’da, makam aracını kullanmayı bırakarak, evden işe, işten eve belediye otobüsüyle gitmeye başladı. Kent kartını, ceketinin cebinden çıkartarak, sabahları ve akşamları otobüse binen, Başkan Gökhan hem Çanakkalelileri şaşırtmış hem de takdir görmüştü. 2019 yılının Ekim ayından, 2020 yılının Ekim ayına kadar Türkiye’nin yaşamadığı travma kalmadı.

Yangınlar, depremler, koronavirüs salgını derken, bambaşka bir 2020 yurttaşları illallah ettirdi. Mart ayında Türkiye’de görülen koronavirüs salgını neticesinde çok sayıda yurttaşımızı kaybettik. İş yerleri kapandı. Ücretsiz izne çıkan vatandaşların sayısı bir hayli arttı. Kapanan işletmelerde çalışan vatandaşlar işsiz kaldı. Esnaf dükkanını geçindirebilmek amacıyla düşük faizli kredi imkanından faydalandı. Mart, Nisan, Mayıs aylarında çekilen kredilerin ödemeleri geldi, esnaf yeni bir bunalımın içerisine girdi.

2019 yılının Ekim aylarında, ekonomik zorluklara tasarruf tedbirleri ile göğüs gerilirken, 2020’nin Ekim ayında, vatandaş salgın yüzünden canının derdine düştü. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın otobüsle işe gittiği günler sanki geçtiğimiz sene değil, yıllar öncesinden bir fotoğrafmış gibi gözüktü.

 Tunahan Ünsal

 


Bu haber 20/10/2020, Salı günü yayınlandı, 99 defa görüntülendi
*