Mehmet Çavuş Belgeseli’nin çekimleri devam ediyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Seddülbahir Kahramanı ve Mehmetçiğin isim babası Bigalı Mehmet Çavuş’un hayatını ve Çanakkale Savaşları’nı konu alan belgeselin çekimleri tüm hızıyla devam ediyor.

Seddülbahir Kahramanı ve Mehmetçiğin isim babası Bigalı Mehmet Çavuş’un hayatını ve Çanakkale Savaşları’nı konu alan belgeselin çekimleri tüm hızıyla devam ediyor. Tarihin dönüm noktası Çanakkale Savaşlarında ortaya koyduğu kahramanlığıyla öne çıkan Mehmet Çavuş’un hayatının beyaz perdeye aktarılmasında ikinci aşamaya geçilirken, belgeselin tamamlanması heyecanla bekleniyor.

Belgesel ekibi Bahçeli Köyü’nde incelemelerde bulundu

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın tarih ve kültürel değerlere verdiği önemin etkisiyle gündeme gelen belgeselin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenen Gökhan Tarkan Karaman, Gazeteci-Senarist Cem Fakir ile Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda belgeselin danışmanlığını yapan Ömer Arslan, Mehmet Çavuş’un hayatının geçtiği Bahçeli Köyü’nde incelemelerde bulundu. İlk olarak Mehmet Çavuş’un kabrini ziyaret eden ekip daha sonra evinin bahçesi ve aileye geçim kaynağı olan dut ağaçlarının bulunduğu alanda incelemeler yaparak, fikir alışverişinde bulundu.

Yapımcı ve Yönetmen Gökhan Tarkan Karaman

Yapımcı ve Yönetmen Gökhan Tarkan Karaman yaptığı açıklamada, “Mehmet Çavuş belgeselimizin çekimlerinin yarısını tamamladık. Sonraki aşama olarak Bahçeli köyümüzde canlandırmaları çekeceğiz. İstanbul’dan gelen senaristimiz Cem Fakir ile birlikte dokuyu özümsemek ve ruhunu yaşamak adına hem kahramanımızın kabrini ziyaret ettik, hem de yaşamış olduğu evde incelemelerde bulunduk” dedi.

Mehmet Çavuş’un hem savaş öncesi hem sonrası yaşadığı yerde bulunmanın kendilerini heyecanlandırdığını söyleyen Gazeteci-Senarist Cem Fakir, “Gazimizin hayatını detaylı şekilde biliyoruz ve ama evine gelerek, bu havayı soluyarak ve dut ağaçlarının olduğu yerleri adımlayarak incelemelerde bulunmak bizi daha da etkiliyor. Yerinde incelemelerde bulunmak, incelemelerin bizi duygusal anlamda etkilemesi senaryomuzu zenginleştirecektir” şeklinde konuştu.

“Projemizin senaryo aşamasına geçtik”

Ekibe Mehmet Çavuş ve bulundukları alanla ilgili bilgiler veren Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkan Yardımcısı ve Belgesel Danışmanı Ömer Arslan ise, “Projemizin senaryo aşamasına geçtik. Bu kapsamda İstanbul’dan gelen senaristimiz Cem Fakir ve yönetmenimiz Gökhan Tarkan Karaman ile birlikte yerinde incelemelerde bulunarak, olayları yeniden müşahede ettik. Köyümüzde çekilecek canlandırma sahneleri için mekânları belirledik. Sadece masa başında olsun istemedik ve yerinde görüp o ruh haliyle Mehmet Çavuş’u daha iyi anlamaya çalıştık. Belgeselimizin çekimlerini heyecanla sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi


Bu haber 19/10/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 119 defa görüntülendi
*