“19 milyon ton gıda israf ediliyor”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya tarafından basın açıklaması yayınlandı. Yayınlanan basın açıklamasında, Ziraat Odası Başkanı Kaya, Türkiye’deki gıda israfına dikkat çekti.

Dünya Gıda Günü dolayısıyla, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, basın açıklamasında bulundu. Kaya tarafından konuya ilişkin yapılan basın açıklamasında, “Dünya’da artan nüfusla birlikte bir tarafta obezite diğer tarafta ise yoksulluk ve açlıkla mücadele verilmektedir. Her sene dünyadaki gıdanın yüzde 14’ü satış aşamasına ulaşamadan kaybedilmektedir. Türkiye’de her yıl yaklaşık 19 milyon ton gıda israfı yapılmakta, bu neredeyse ürettiğimiz gıdanın 5’te birine denk gelmektedir. Fedakarca üretim yaparak gıda ihtiyacımızı karşılayan emektar üreticilerimiz 40 derece sıcaklık altında nasıl üretmek için çabalıyorsa, tüketici de bu üretilen ürünleri en doğru, en güzel şekilde değerlendirmesi gerekmektedir.

Birlikte yaşadığımız, aynı havayı soluduğumuz, aynı oranda hissedarı olduğumuz bu Dünyada gıda israfının önlenmesi ne kadar önemliyse; havamıza, su kaynaklarımıza ve toprağımıza sahip çıkmak gelecek nesillerimize en güzel, en temiz şekilde emanet etmek her insanın görevidir. Bu bilinçle yaşamak bizlere iyi ve kaliteli bir yaşamın kapısını açmaya vesile olacaktır. Üretmek yaşamımızın devam edebilmesi için ne kadar önemli ne kadar kutsalsa israf etmemek, paylaşmak ve gelecek nesillere paylaşmanın verdiği huzur ve mutluluğu aktarmakta bir o kadar kutsaldır” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi


Bu haber 16/10/2020, Cuma günü yayınlandı, 51 defa görüntülendi
*