“Kamucu politikalar uygulanmalıdır”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi, dün bir basın açıklamasında bulundu. Dünya Gıda Günü dolayısıyla Şube Başkanı Hicri Nalbant tarafından yapılan açıklamada, üretim ekonomisine acilen geçilmesi gerektiği belirtildi. Kamucu tarım ve gıda politikalarının uygulanmasının özellikle altı çizildi.

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi, dün bir basın açıklamasında bulundu. Saat 13.00’de gerçekleşen açıklamayı Şube Başkanı Hicri Nalbant okudu.

Dünya Gıda Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, “Dünyada ve de ülkemizde gıda ve tarımda yaşanan sorunların temel nedeni, sermayenin çıkarlarını insanlığın ortak çıkarlarının üstünde gören küresel kapitalist sistem, tarım ve gıda üretimi ile tedarikindeki tekelleşmedir. Bugün itibariyle, hemen her alanda olduğu gibi gıda ve tarım alanında da sayısı onu geçmeyen çok uluslu şirketler dünya piyasasına hâkim durumdadır. Yaşanan sorunlar bölgesel değil tüm dünyayı ilgilendiren sorunlardır ve çözümü için tüm ülkeler birlikte hareket etmek zorundadır.

Gıda güvencesinin sağlanamadığı bir dünyada, adil ve demokratik bir düzen içinde yaşayabilmek hayal olacaktır. Bugün dünyada 800 milyonun üzerinde insan yani her 9 kişiden biri yatağa aç girmektedir. Ülkemizde ise insanlarımızın yüzde 22`si yeterli gıdaya ulaşamamakta yüzde 8,5`u ise açlık sınırında yaşamaktadır.

“420 bin kişi yaşamını yitirmektedir”

Ülkemiz açısından yakın gelecekte yaşanacak en önemli sorun alanlarında biri, şu an yaşanan ekonomik krizin tarım ve gıda üretimine yapacağı olumsuz etkiler olacaktır.Son yıllarda gıda güvenliği alanındaki dikkat çekici gelişmelere rağmen, gıda kaynaklı hastalıkların küresel boyutu hala kabul edilemez düzeydedir. Dünya`da her yıl yaklaşık 600 milyon kişi -ki bu her on kişiden birine denk gelmektedir- hijyenik olmayan gıdaları tükettikten sonra hastalanmakta ve bu grup içerisinden 420 bin kişi yaşamını yitirmektedir.

“Bu gidişe dur demek zorundayız”

Bir zamanlar kendi kendisine yeten ülke olarak övündüğümüz ülkemiz, gıda ve tarım alanında büyük oranda dışa bağımlı hale gelmiştir. Özellikle 1980’li yıllardan sonra uygulanan dış odaklara bağımlı, desteklerin kaldırılması ve azaltılmasına, dış alıma, özelleştirmelere dayalı tarım politikalarının ülkemizde kronikleşen tarım ve gıda sektörü sorunlarını günümüzde de çözemediği ortadadır. Bu olumsuz gidişe dur demek zorundayız.

Yapılması gerekenler bir bir sıralandı

“Kamucu Tarım ve Gıda Politikaları” ivedilikle yaşama geçirilmelidir.“Tarımsal Üretim Seferberliği” ilan edilmelidir.  “Arazi Kullanım Planlaması” yaşama geçirilmelidir.“Tarımsal Üretim Planlaması”na geçilmelidir. Yerli çiftçi, yerel tarım ve yerli üretimi destekleyici politikalar uygulanmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 15/10/2020, Perşembe günü yayınlandı, 68 defa görüntülendi
*