Henüz Korkulan Olmadı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kısmi bir şekilde Türkiye genelinde yüz yüze eğitimin başlaması, velileri, öğrencileri ve öğretmenleri tedirgin etmişti. Eğitim Sen ve Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanları ile konuyla ilgili röportaj gerçekleştirdik. Kendilerine Çanakkale’de okullarda görülen bir vaka olup olmadığını ve velilerin çocuklarını okula göndermekte tereddüt edip etmemeleri durumunu sorduk. Aldığımız yanıtlara göre henüz yüz yüze eğitim noktasında, Çanakkale’de korkulan olmadı. Velilerin yüzde 80’ine yakınının çocuklarını okula gönderdikleri ifade edildi.

Yüz yüze eğitime kısmi bir şekilde başlanması, kafalarda soru işaretleri doğurmuş ve endişeye neden olmuştu. Okullarda yeterli önlemlerin alınıp alınmadığı, çocukların okullara gitmesinin virüsün yayılımını hızlandırma ihtimali hep endişe nedeniydi.

Kısmi bir şekilde yüz yüze eğitime geçilmesinin üzerinden günler geçti ve sendika başkanları-eğitimciler ile konuyu görüştük. Kendilerine iki soru sorduk.

 “1.Çanakkale’de okullardan vaka haberleri sizlere ulaşıyor mu? 2. Çanakkale’de veliler çocuklarını okullara gönderiyorlar mı yoksa online eğitimi mi tercih ediyorlar?”

“Öğrenci ve öğretmenden kaynaklı vaka görmedik”

Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, “Covid-19 ile ilgili herhangi bir şikayet gelmedi. Ancak ailelerinde koronavirüs pozitif olup, tedirgin bir şekilde okula gelen öğrenciler var. Ailelerinde olduğu için tedirginler ama okula gelirken, ateşleri ölçülüp, gerekli tedbirleri aldıkları ifade edildi. Tüm temsilcilerimize sorduk, direk öğrenciden ve öğretmenlerden kaynaklı bir vaka daha görmedik.

“Velilerin yüzde 80’inin çocuklarını okula gönderdiklerini söyleyebiliriz”

Örgün ve yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şey tutmaz. Gerekli önlemler alındığında, her zaman öğrenci, aile ve öğretmen yüz yüze eğitimi tercih eder. Gönüllülük konusu sıkıntılıdır. Gönüllülük acizlikten kaynaklanır ve fırsat eşitliği sorununu daha da derinleştirir. Çanakkale’de biz yüz yüze eğitim konusunda ailelerin yüzde 80’inin çocuklarını okula gönderdiklerini söyleyebiliriz” ifadelerinde bulundu.

“Türkiye genelinden haberler var ama Çanakkale’de korkulan olmadı”

Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, “Şu anda Çanakkale’de bize ulaşan bir vaka haberi yok. Türkiye’nin pek çok noktasında, okullarda pozitif durumlar olduğuna dair haberler alıyoruz ama Çanakkale’de kötü haber henüz bize ulaşmadı.

“Endişeler gayet normaldir”

Veliler, okullara çocuklarını gönderiyorlar. Yaklaşık velilerin yüzde 80’inin çocuklarını okullara gönderdiklerini söyleyebiliriz. Endişe edilecek bir durumla karşılaşmadık. Tedirgin olan veliler ise çocuklarının kendilerini koruyamacaklarını düşünüyorlar. Bu endişe de gayet normaldir” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 13/10/2020, Salı günü yayınlandı, 37 defa görüntülendi
*